Сьогодні, Україна не може похвалитися ні рекордами з урожайності, ні обсягами експорту часнику. Більше того, велика аграрна держава регулярно закуповує його в Китаї, Іспанії, Єгипті. Та попри таку сумну статистику, сьогодні є великий попит на часник як на внутрішньому ринку, так і на ринку Європи. За твердженням практиків – часник – це культура, яка здатна давати до мільйону гривень з гектару.

Різновиди часнику.

На думку фахівців Україні з часником пощастило, адже тут просто  таки ідеальні умови для його вирощування. В Україні культивуються стрілкуючі та не стрілкуючі види часнику. Та варто спершу наголосити, що часник буває ярим (садиться весною) та озимим.

Ярий – це вид часнику, який не стрілкується (вегетаційний період – 75-90 діб).  Садиться ранньою весною, пізніше дозріває, має меншу урожайність.

Читайте також: Вирощування соняшнику із сидератами

Озимий часник – саме під ним зосереджена найбільша кількість площ. Він буває двох видів – такий, що стрілкується (вегетаційний період – 110-120 діб) і такий, що не стрілкується (вегетаційний період – 90-110 діб). Озимі сорти стрілкових видів розмножуються повітряними цибулинами (бульбочками) і зубками. Ті, що не стірлкуються вирощують тільки вегетативно - з зубків.

З цибулинок в перший рік виростають дрібні або великі однозубки, призначені для повторної озимої посадки. І тільки на майбутній сезон або через рік можна отримати повноцінні часникові головки.

Це. В свою чергу, відштовхує аграріїв, однак – це є і перевагою, адже завдяки можливості вирощувати цибулинки із насіння – ви зможете самостійно підтримувати чистоту сорту. До того ж є ще один спосіб, як отримувати урожай безперервно, але про нього трішки згодом.

Перше, з чого варто почати – це обрати сорт часнику.

Для промислового вирощування дотримуватися селекції – це головна умова, адже продати строкатий часник буде справою не простою. Тай саму технологію вирощування легше підібрати для якогось певного сорту.

І тут варто відразу відзначити, що сортів в Україні не бракує.

Хочемо зупинитися на найбільш популярних сортах часнику, які вирощують у промислових масштабах.

Назва сорту

Період вегетації (кількість днів)

Кількість зубчиків в голівці

Здатність до зберігання

Озимі сорти, що стрілкуються

Сорти що не стрілкуються

Прометей

103

5-6

середня

+

 

Промінь

95

4-5

середня

+

 

Спас

110

8

середня

+

 

Харьковський фіолетовий

83-115

4-6

висока

+

 

Донецький фіолетовий

95-116

6-8

середня

+

 

Любаша

118

4-6

середня

+

 

Софіївський

101

7-9

вище середнього

+

 

Український білий (гуляйпольський)

100-120

10 и более

висока

 

+

 За нашими спостереженнями, найбільш популярними сортами в Україні є Любаша, Софіївський, Харківський Фіолетовий, Прометей.

Тож якщо ви вирішили почати цю складну, але прибуткову справу – радимо зупинитися на кількох сортах. Можна обрати любашу, оскільки він є стійким до хвороб, має приємний смак, відрізняється високою урожайністю та підходить для тривалого зберігання.

Забігаючи на перед хочу відповісти на питання, скільки можна заробити на вирощуванню часнику. Відповідь буде не конкретна, але доволі точна – будь-який урожай, що перевищуватиме 6 тон з гектара буде прибутковим. Для України середнім урожаєм вважається 9-10 тон з гектару. Хоча в світовій практиці – ці результати більше, ніж скромні, адже рекордним вважається урожай в 35-40  тон.

Середня урожайність світових лідерів також значно вища за українську: Китай: 10-15 т/га, Єгипет 14-15 т/га, Іспанія, 15-16 т/га.

Але тут відразу варто вас підбадьорити, адже отримані рекордні урожаї в Україні сягають 20 т/га, що розширює можливості прибутковості цього овоча.

Де взяти посадковий матеріал?

В інтернеті існує безліч приватних оголошень, які пропонують якісний посадковий матеріал. Звичайно, що тут треба розуміти, що частина продавців пропонує справді якісний товар, тоді як інша частина продає товар далеко не найкращої якості, сумнівної селекційної чистоти. Справді якісний часник можна придбати у сертифікованих продавців, або у тих, хто серйозно ставиться до дотримання селекції.

І тут варто розуміти, що ціна буде у перших і других суттєво відрізнятися. Як варіант, можна купити певну частину посадкового матеріалу у сертифікованих продавців і розмножити його самотужки. Так ви зекономите гроші, отримаєте досвід, але втратите час.

Підготовка ґрунту під часник.

Часник – це культура, яка любить глибоку оранку. Перед оранкою варто внести фосфорно-калійні добрива та перегній (найкращим варіантом є внесення перегною під попередник). Важливо, оранка має відбутися не раніше, ніж за 30 діб до посадки. У посівний день проводять культивацію у напрямку, перпендикулярному оранці.

Якщо говорити про попередники – то найкраще садити після сидератів і сидеральних парів. Якщо у вас із паром чи сидератами не склалося - , можна саджати після зернобобових, зернових, одно- і багаторічних трав на корм, сіно. Серед овочів підходять всі види гарбузових і бобових, цвітної і білокачанної капусти, ранні сорти зелені, а також коренеплоди групи пучкової продукції.

Не варто саджати після цибулевих, оскільки вони схильні до ідентичних шкідників і захворювань. Поганими попередниками вважаються також овочі сімейства пасльонових (картопля, томати). Висаджувати часник на ділянці, де він уже ріс не варто раніше, ніж через 4-5 років.

Внесення добрив під часник.

Для супіщаних ґрунтів оптимальним визнано наступний план підживлення:

1) восени – 40 т/га перегною плюс 150кг/га суперфосфату під зяблеву оранку;

2) у вегетаційний період (бажано на 15-20 день від появи перших сходів) – повний комплекс мінеральних добрив за формулою N120 P60 K90 у вигляді кореневого підживлення.

При такій схемі розрахунковий вихід продукції складе 1:13, тобто з гектара при посадці 1,2 т посадкового матеріалу можна очікувати урожай в 15,6 т часнику.

Застосування гербіцидів на часнику.

Якщо ви займаєтеся органічним вирощуванням часнику – то єдиним помічником у боротьбі з бур’янами стануть механічні знаряддя та покровні культури. Однак, цей метод доволі трудомісткий – тому більшість обирає використання гербіцидів. У період вегетації проти однорічних злакових і дводольних рекомендується застосовувати препарат Стомп 400 SC (2,5-4,0 л / га) ранньою весною до початку сходів бур’янів. Проти однорічних злакових і дводольних можна застосовувати препарат Гоал з розрахунку 0,5 л / га при висоті бур’яну 5-7 см, і висоті часнику 5-10 см. Проти однорічних дводольних – Тотріл (1,5- 2,0 л / га) в фазі 2-3 листків у рослин часнику.

Для підвищення ефективності дії ґрунтових гербіцидів після їх внесення упродовж 12-15 днів не проводять механічної обробки грунту, оскільки при цьому порушується гербіцидна плівка і у верхній посівний шар грунту лапами культиватора виноситься нове насіння бур’янів.

Метод посадки часнику

Сьогодні у світі існують десятки різних варіантів посадки часнику. Однак найбільш практичним залишається ручна посадка, яка дає прибавку до урожайності не менше 10-15% порівняно з механічною.

Але цей спосіб дуже тяжкий і потребує багато людських ресурсів, адже одна людина не зможе посадити більше 4 соток на день.

Тож найбільш поширеним способом серед промислових насаджень залишається сівба сівалками.

Не будемо зупинятися на різновидах сівалок, скажемо тільки те, що сьогодні їх в Україні не бракує, адже поруч з імпортними сівалками для часнику існують варіанти і українського виробництва.

 Оптимальну розбивку поля потрібно планувати виходячи з техніки яка є в наявності, головне дотримуватися таких правил:

  • Мінімальна відстань між рядками має бути не менше 25 см
  • Інтервал між рослинами в ряді потрібно робити 8-12см, виходячи з особливостей сорту і середнього розміру однозубки / зубка
  • Якщо з якихось причин відстань між рядками все-таки потрібно зробити менше 25см, то тоді пропорційно потрібно збільшувати інтервал між рослинами в рядку
  • Чим вужчі колеса трактора, тим легше маневрувати між рядками і більше рослин можна посадити на одиницю площі

Ще одним важливим моментом збереження часника у зимовий період – є глибина посадки. Оптимальною вважаться посадка на глибину 6-12 см.

Звичайно, що вона залежить від кліматичної зони та якості грунту.

Вирощуючи часник, варто пам’ятати головні принципи, від яких залежить врожайність:

  • якісний насіннєвий матеріал,
  • правильно підготовлений ґрунт,
  • схема посадки,
  • строки посадки,
  • захист від бур’янів і хвороб,
  • полив,
  • підживлення,
  • мульчування

І варто наголосити, що дотримання використання останніх двох пунктів гарантує вам прибавку врожаю на рівні 20-30%.

При підготовці матеріалу використано дані із сайту chesnok.in.ua

 

Рослини можуть отримати вологу без опадів: кейс...

Питання посухи та як рослинам отримувати вологу у такий критичний період залишається актуальним. В...

Фузаріозне в'янення кавунів: виклики та...

Початок повномасштабного вторгнення росії на територію Україні негативно вплинув на всі...

Взаємна вигода

Товарне кредитування, що допомагає українським агровиробникам вчасно забезпечитись добривами та...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38708
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27468
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14389
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.