На кукурудзі та на соняшнику світ, вочевидь, клином не зійшовся. Як і на озимих пшениці та ячмені. Майже у кожному господарстві трапляється так, що внаслідок різних причин там не встигають засіяти частину площ озиминою восени. Розв’язують цю проблему найчастіше тим, що на цих полях сіють кукурудзу та соняшник, яких і так у сівозміні забагато

Також не секрет, що через очевидну зміну погодних умов на території України посіви озимих зернових зазнають посилених стресів зимової пори. Стрімкі зміни сильних морозів і затяжних плюсових температур, брак вологи, поганий фітосанітарний стан полів — це все може призвести до того, що частину посівів озимини доведеться пересівати.

Знову ж таки, на такі поля зазвичай сіють соняшник або кукурудзу, залежно від регіону та попередника. Звісно, що на перший план виступають економічні чинники, хоча вони не завжди працюють.

Натомість чимало аграріїв повертаються до, здавалося б, застарілих заходів, таких як засівання частини площ ярою пшеницею та ячменем. На перший погляд, ярі зернові й близько не можна порівнювати з озимими, враховуючи істотну різницю у врожайності. Але, як продемонстрували останні роки, надто ж у посушливих регіонах України ярі пшениця та ячмінь у несприятливі сезони показували співмірні результати. Так, зокрема, ми спілкувалися з фермерами Харківської та Кіровоградської областей, які стверджували, що яра пшениця давала ті самі 45 ц/га, що й озима. До того ж у посушливому і багато в чому навіть катастрофічному сезоні 2020 року подекуди саме ярі зернові показали вищі результати.

Читайте також: Що потрібно враховувати, вибираючи посівний матеріал кукурудзи

Тому, якщо якісь поля у господарстві відводили під озимину, але не були засіяні чи ж посіви озимини виявилися занадто зрідженими, то їх цілком можна досіяти яриною чи підсіяти ультраранні сорти ярової пшениці до озимої. Це не порушить сівозміну й можна отримати непоганий прибуток.

Одним з основних чинників успішного вирощування ярої пшениці є підтримання чистоти поля від бур’янів. Тому бажано поєднувати механічний передпосівний обробіток ґрунту із застосуванням ефективного гербіциду за два тижні до сівби.

У виборі агрегатів для сівби ярої пшениці важливо взяти до уваги умови, у яких провадитиметься висів. Чи це цілковито підготовлене оброблене поле, а чи доведеться сіяти просто в стерню культури-попередника. В останньому випадку потрібно однаково попередньо злегка обробити поле, подрібнивши та рівномірно розподіливши солому на поверхні ґрунту.

Перше — відповідність конструкції зернової сівалки до технології обробітку ґрунту. Окремі виробники полюбляють рекламувати свої моделі як цілковито універсальні агрегати. Мовляв, вона зайде в поле як за класичною технологією обробітку ґрунту, так і за мінімальною або по необробленій стерні. На жаль, це не завжди правда, тому бажано побачити на власні очі, як працює той чи інший агрегат.

Другий — наявність елементарних електронних і механічних систем для контролю роботи агрегата. Насамперед це системи контролю висіву, що дає змогу запобігати появі просівів та інших негараздів. Також надзвичайно важливим є чітке дотримання норми висіву зерна. Насіння пшениці має досить невеликий розмір, тому, якщо сівалка неякісна чи неправильно налаштована, то з дотриманням заданої норми, наприклад, 4 млн насінин на 1 га, можуть виникнути проблеми.

Читайте також: Продуктивність соняшнику на Черкащині

Третій — реальне співвідношення продуктивності та якості сівби. Найчастіше в наших господарствах використовують зернові сівалки з помірним робочим захватом, наприклад, 6 м. Моделі такої ширини позиціонують як основні у своїй лінійці чимало відомих виробників. Завжди хочеться відсіятися швидше, але не варто сподіватися тільки на швидкість сівби, звертаючи більше увагу на якість розкладання насіння та дотримання заданої глибини.

Четвертий — якісне передпосівне внесення добрив, надто ж за умов браку вологи, є особливо важливими за сівби ярих культур. Тому сівалка повинна ефективно використовувати таку функцію із чітким дотриманням норми та місця закладання гранули. Якщо є можливість, то краще замовляти посівний агрегат з опцією припосівного внесення рідких добрив.

Ігор Коваленко

Добрива та ячмінь

Унесення мінеральних добрив суттєво сприяло посиленому накопиченню сухої речовини рослинами ячменю...

Як вирощувати виноград

В Україні є дуже багато незаповнених ніш, куди вигідно вкладати свій час і кошти і однією з таких...

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37936
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26973
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14028
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Протидія весняним стресам

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.