Металевий силос для зберігання зерна — інвестиція не найдешевша. Фактично його спорудження на території господарства можна назвати справдешньою технологічною революцією, оскільки він знаменує собою етап винятково якісного зберігання зерна. Маючи металевий силос, фермер отримує можливість автоматизованого переміщення зерна, застосування різних систем догляду за врожаєм, починаючи від активного вентилювання і фумігації та закінчуючи охолодженням. І, зрештою, це просто зручно.

Інша річ, що як буває складно обрати якісну сівалку чи трактор, такі самі муки вибору очікують на майбутнього власника металевого силосу. Гроші потрібно буде заплатити чималі, враховуючи вартість металу та наявність додаткового обладнання, а от за що ми їх платимо — питання окреме.

Саме так, вартість металу, із якого виготовлено стінки силосу, — це не менш ніж 75% загальної суми, котру доведеться заплатити за нову споруду. Окрім цього, слід звертати увагу на якість вертикальних ребер жорсткості, надійність даху силоса, додаткових внутрішніх чи зовнішніх вітрових «кілець», транспортних, вентиляційних та інших систем, герметичності тощо. Слід розуміти, що ми ставимо на фундамент споруду, на яку зовні може впливати штормовий вітер, на даху якоїсь зимової днини випаде відразу місячна норма снігу, а зсередини тисне кількатисячна маса зерна. Додамо до цього потребу провадити за цим зерном постійний нагляд, маючи можливість переміщувати різні партії зерна та запобігати псуванню врожаю.

Читайте також: Чинники та причини, які призводять до втрати зерна

Останні фактори необхідно враховувати у виборі конструкції за функціональністю, а відповідно, і ціною. Якщо господарство спеціалізується, наприклад на кукурудзі, яку дотримують до лютого-березня, то немає потреби обирати якусь особливо складну конструкцію із розширеним функціоналом. Один раз засипали — і поступово спустошуємо — все зрозуміло. Тут краще обрати так званий фермерський, дешевший тип силосу.

Проте, якщо ми змушені постійно тасувати різні культури і партії зерна туди-сюди, або ж потребуємо особливо дбайливого зберігання якоїсь продукції, то мусимо максимально підстрахуватися, обравши просунуту комплектацію металевого силосу.

Багато говориться про надійність таких споруд з огляду на загрозу вітрового та снігового навантаження на силоси. Стандартна норма спорудження металевих силосів в Україні передбачає дотримання показників 180 кг/м² у випадку із навантаженням на дах, та не менш ніж 73 кг/м² вітрового тиску. Ми б не ставили питання якимось таким узагальнюючим чином. По-перше, в кожному регіоні України існують власні перевірені часом і підтверджені практичним шляхом стандарти спорудження покрівель. Як стверджують у приватних розмовах самі будівельники, якщо клієнт хоче, щоб все було нормально, то він має орієнтуватися на максимальні значення, додавши трішки для підстраховки.

По-друге, людина, котра вкладає кошти у таку дорогу і важливу споруду, як металевий силос, у якому ж до того зберігається продукція вартістю на сотні тисяч доларів, має розуміти, що це не собача будка і не чайний павільйон. Себто якщо вже його робити, то робити так, щоб спати спокійно за будь-якої погоди.

Багато виробників силосів посилюють стійкість до вітрового навантаження за допомогою так званих вітрових кілець, кількістю від одного до шести-семи. Вони встановлюються або зовні, або зсередини конструкції, хоча й можуть бути відсутніми. Існує думка, що якщо конструкція продумана як слід, то ніякого додаткового захисту чи скріплення її елементів не потрібно. Ми з цим цілковито погоджуємось та вважаємо, що у випадку із силосами для зерна додаткова підстраховка ніколи зайвою не буде.

Те ж саме стосується і вимог до оцинкування металічних листів, із яких складаються стінки силосів. Зазвичай продавці оперують показниками кількості грамів оцинкування на метр квадратний, створюючи у потенційних покупців враження того, що чим вищою є ця цифра, тим силос є надійнішим, а метал краще протистоїть корозії. Це загалом відповідає дійсності з тією умовою, що ми маємо звертати увагу на якість самої сталі та технології оцинкування листів. Має бути застосоване дифузійного насичення цинком сталі по всій глибині. Себто цинк не просто наноситься на поверхню, перетворюючись за рік-два на сумне видовище, а працює на максимальний захист стінок від впливу атмосферних явищ. У цьому разі власник силосу дуже надовго забуде про таке явище, як корозія металу.

Читайте також: Збирання і збереження врожаю озимих культур

Потрібно дуже ретельно радитися з інженерами компанії-виробника металевих зерносховищ та, у разі наявності — компанії-підрядника щодо майбутнього проекту. Починаючи з місця розташування силосу, глибини фундаменту і товщини металу і закінчуючи автоматизацією догляду за зерном та можливістю зчищати сніг із даху споруди. Річ у тім, що грамотний інженер, котрий має досвід створення та контролю за експлуатацією таких об’єктів, може врахувати такі нюанси, про які ми і гадки не матимемо. Скажімо, вирахує, що за «розою вітрів» місце розташування височенного металевого циліндру краще перенести метрів на 200, сховавши його за пагорбом. Чи порадить оптимальне логістичне рішення тощо.

Наголосимо, що мова йде про по-справжньому грамотних інженерів та інших фахівців, котрі працюють у штаті компаній, що впродовж багатьох років функціонують на ринку, виконуючи роботи зі створення та спорудження саме металевих силосів і конкретно на території України. Тим більше, що сам досвід роботи таких компаній передбачає багаторічну співпрацю із клієнтами і постійну присутність на ринку, а не підхід за принципом «продали — і згорнули філіал». Трапляється, на жаль, і таке…

Наприкінці ми візьмемо на себе сміливість стверджувати, що металеве зерносховище потрібно або будувати якісно, або взагалі за нього не братися. Ціна помилки може бути просто неприйнятною, а тому у цій справі потрібно обов’язково обрати надійного компетентного партнера.

Василь Черкас

Фузаріозне в'янення кавунів: виклики та...

Початок повномасштабного вторгнення росії на територію Україні негативно вплинув на всі...

Взаємна вигода

Товарне кредитування, що допомагає українським агровиробникам вчасно забезпечитись добривами та...

Раціональний підхід

Застосування посівних комплексів, оснащених ґрунтообробними органами, може стати відмінним...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38676
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27453
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14370
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.