Осіння культивація і проведення глибокого розпушення чи щілювання грунту дає змогу створити належні передумови для накопичення вологи під час осінньо-зимового періоду, включно до остаточного танення снігу. Нехтування такими операціями або ж неправильне їх виконання призводять до втрат врожаю ще задовго до висіву насіння ярих культур.

Непевність весняного періоду в плані якісної підготовки грунту призводить навіть до того, що у деяких господарствах, розташованих у посушливій зоні, з осені вносять повну норму добрив, в тому числі і азотних. Річ у тім, що недостатня кількість вологи навесні досить часто не дає змоги сходам вчасно засвоїти необхідну кількість азоту.

Разом з тим, осінній обробіток ґрунту — справа не така однозначна, як здавалося б. В ідеалі під ярі культури працювати із землею варто якомога раніше. Колись у радянських колгоспах відзначали ті господарства, де, скажімо, оранку провадили ще в серпні, щонайпізніше у вересні. Сувора ж дійсність нині полягає у тому, що кукурудзу, цукрові буряки, а подекуди й сою збирають ледь не до нового року. А «королева полів» взагалі цілком може дозбируватися ще у березні. Тому радше слід вести мову не про оптимальні підходи до осіннього обробітку ґрунту, а про прийнятні виходи із ситуації.

Почнімо із того, що у більшості господарств гостро бракує збиральної техніки, а також тракторів і агрегатів для обробітку ґрунту. Наслідком цього є затягування термінів збирання врожаю (нерідко, як-то кажуть, до «нових віників»), а згодом — уповільнена підготовка площ до весняної посівної. Такому стану речей інакшої ради не існує, аніж придбання додаткової високопродуктивної техніки. І певної оптимізації збиральної кампанії із застосуванням, наприклад, бункерів-перевантажувачів.

Читайте також: Застосування гречки на зелене добриво

Так чи інакше, осінній обробіток ґрунту можна умовно розподілити на два основні типи. Перший — коли робота іде більше-менш за планом. Тобто запускається плуг, глибокорозпушувач чи потужна борона. Далі у разі потреби — культиватор для основного чи навіть передпосівного обробітку. Втім, тут варіацій може бути безліч.

Другий — коли потрібно щось терміново зробити зі стернею кукурудзи, соняшнику чи сої, бо морози на носі. В цьому разі або відразу запускається плуг, для того щоб сховати усі ці цурпалки під землю, або ж в полі використовують потужний дисковий культиватор на кшталт Carrier, котрий здатен дати раду за найскладніших ситуацій. Відповідно, коли ми говоримо про другий варіант, то маємо на увазі, що під це діло слід завжди мати напоготові високопродуктивні ефективні агрегати, за допомогою яких можна оперативно виконати завдання.

Які цілі переслідує осінній обробіток ґрунту, і чому він обов’язково повинен мати місце попри періодичні «новомодні» віяння?

Наша перша мета — дати лад пожнивним решткам, подрібнивши їх, і сприяючи їх пришвидшеній мінералізації. З одного боку, це підвищує родючість ґрунту, а з іншого — покращує його якість у плані подальшого висіву насіння навесні. До того ж це дає змогу загнати на глибину уражені збудниками захворювань органічні рештки, оздоровлюючи таким чином агрофон загалом.

Друга мета — якісне заробляння органічних та мінеральних добрив у ґрунт. Можна скільки завгодно наголошувати на ефективності припосівного внесення добрив та позакореневих підживлень, однак це не замінить періодичного повноцінного «заряджання» поля мінеральними добривами.

Третя — механічне, бодай часткове вирішення проблеми із пророслими бур’янами та падалицею. Себто зниження загрози з їх боку, зменшення хімічного навантаження на грунт та економія на засобах захисту рослин. Якщо все зробити як слід, то цілком можна зекономити на одному внесенні гербіцидів. До того ж грунтообробні операції застають зненацька та знищують частину шкідників посівів.

І, нарешті, якісний обробіток грунту — ключ до управління таким надважливим сьогодні процесом, як налагодження нормального водного режиму в грунті. Осіння культивація і проведення глибокого розпушення чи щілювання грунту дає змогу створити належні передумови для накопичення вологи під час осінньо-зимового періоду, включно до остаточного танення снігу. Нехтування такими операціями або ж неправильне їх виконання призводять до втрат врожаю ще задовго до висіву насіння ярих культур.

Читайте також: Післязбиральний обробіток ґрунту

Наголосимо на тому, що грунтообробний арсенал господарства на осінь, попри технологію обробітку грунту, повинен передбачати повний спектр найбільш затребуваних агрегатів. Це легкі та важкі дискові борони, стерньові і передпосівні культиватори, плуги, глибокорозпушувачі тощо. Завжди може виникнути нагальна потреба зробити «щось», аби подолати ту чи іншу проблему.

До переліку найбільш перспективних у цьому плані можна віднести спеціальні комбіновані агрегати, зазвичай призначені для специфічного виду обробітку ґрунту. Зокрема, моделі, призначені для вертикального обробітку. Їх особливістю є обробіток землі на глибину до 20 см без перевертання пласта. Агрегат за напрямком руху створює великі та малі тріщини і розлами у ґрунті, паралельно подрібнюючи пожнивні рештки. В результаті у верхніх шарах ґрунту створюється середовище, яке сприяє просочуванню вологи і потраплянню повітря вниз, запобігаючи надмірному випаровуванню. Як наслідок, пришвидшується мінералізація пожнивних решток та активізується розвиток ґрунтової біоти.

Втім, у всякому разі сучасне господарство не може обійтися без проведення такої обов’язкової операції, як глибоке рихлення. Воно дає змогу досягнути водночас декількох цілей. По-перше, зірвати плужну підошву, якщо така наявна. Тверда перемичка на глибині 28–32 см у запущених випадках унеможливлює вертикальну циркуляцію вологи і проростання кореневої системи культурних рослин вглиб. По-друге, потужні лапи глибокорозпушувачів, які можуть сягати в довжину 60–70 см, виконують таку важливу функцію, як руйнування ущільнень ґрунту, які тою чи іншою мірою присутні на кожному полі. По-третє, за допомогою глибокорозпушувача, оснащеного функцією внесення гранульованих добрив, можна внести поживні речовини на глибину 40 см і нижче. Грунт, повертаючись до початку статті, «стає як тісто».

На завершення нашого матеріалу наголосимо на тому, що сьогодні не варто говорити про якусь одну систему осінньої підготовки грунту до посівної, а швидше — про високу варіабельність цього завдання. Рік від року, і поле від поля може відрізнятися, а з ними — і спектр завдань з обробітку грунту та закладення підвалин майбутнього врожаю.

Василь Черкас

Три врожаї картоплі за сезон

Це на практиці доводить завідувач Проблемної науково-дослідної лабораторії «Інститут проблем...

«Кредитний Коридор» від ADAMA: досвід...

Участь у програмі «Кредитний Коридор» від ADAMA дає змогу зберегти бізнес і розвивати...

Дослідження роботи ротаційної борони

Вплив швидкості руху ротаційної борони на якість роботи досліджували українські вчені протягом...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38816
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27516
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14439
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.