Агровиробники часто запізнюються та зволікають із проведенням післязбирального обробітку ґрунту, що призводить у майбутньому до неконтрольованого розвитку хвороб, шкідників та зростання рівня забур’яненості посівів.

Обробіток ґрунту необхідно розпочинати відразу після збирання врожаю або ж на наступний день після нього. Це дає можливість спровокувати проростання насіння бур’янів для подальшого його знищення, порушити цикли розвитку хвороб та шкідників, що в майбутньому сприятиме зменшенню рівня їх шкодочинності. У випадку своєчасного післязбирального обробітку ґрунту поля заростають злісними бур’янами різних видів, засмічують верхній шар ґрунту, що зрештою сприяє збільшенню потенційної забур’яненості.

Окрім цього, бур’яни, особливо в посушливий післязбиральний період, є джерелом для живлення гусениць шкідників, зокрема озимої совки, лучного метелика тощо. Залишені довгий час на поверхні ґрунту рослинні рештки попередника разом із бур’янами акумулюють у собі лялечки та імаго шкідників, спори грибкових захворювань та іншу інфекцію.

Обробіток ґрунту після збирання польових культур суттєво залежить від попередньо вирощуваної культури. Так, зокрема, після збирання зернових колосових, зернобобових культур (пшениця, ячмінь, овес, жито, горох, вика, люпин тощо) за умов достатнього зволоження і наявності багаторічних бур’янів ґрунт слід відразу обробляти дисковими знаряддями з наступним основним обробітком (оранка, чизелювання) на глибину 20-22 см.

Читайте також: Обробіток ґрунту під соняшник

Після грубостебельних культур (кукурудза на зерно і силос) поля дискують дисковими боронами на 10-12 см, а за наявності сучасних дискових борін навіть і до 16-18 см. У випадку присутності на полі значної кількості неподрібнених рослинних решток перед дискуванням можливе використання подрібнювачів типу ПН-2. У степових умовах після кукурудзи на силос ґрунт, як правило, буває пересушений, а часу на його обробіток залишається мало, тому підготовку такого поля виконують виключно поверхневим способом. Для цього поле дискують у двох напрямках на глибину 6-8 см, добиваючись повного мульчування посівного шару ґрунту. За своєчасного і якісного обробітку волога підтягується ще наявною кореневою системою, ґрунт «відходить» і добре розробляється наступною культивацією.

Після кукурудзи на силос ефективне застосування дискових борін. Голчасті борони за використання їх у комбінованих агрегатах для розпушування, вирівнювання, ущільнення ґрунту встановлюють у пасивному положенні.

На ґрунтах середнього та важкого механічного складу в день збирання урожаю проводять поверхневий мульчувальний обробіток дисковими знаряддями із наступною культивацією для вирівнювання поверхні поля. На схилах крутістю до 3° перспективним є чизелювання комбінованим агрегатом АРП-3,6, Мультитиллер М-400.

Після соняшнику у випадку сівби пшениці озимої верхній шар ґрунту досить пухкий і придатний для поверхневого обробітку ґрунту, який здійснюють переважно широкозахватними дисковими лущильниками та боронами. За необхідності виконують передпосівну культивацію КПС-4. У діапазоні зволоження ґрунту 15-20 % високу якість обробітку ґрунту і сівби за один прохід тут забезпечують роторні культиватори активної дії типу AMAZONE, які створюють дрібногрудкувату будову верхнього шару, що сприяє одержанню своєчасних і дружніх сходів та формування посівів озимих культур із високою біологічною конкурентоспроможністю до бур'янів.

Переущільнений ґрунт на полях багаторічних трав після скошування обробляють за енергозберігальною технологією, що передбачає фонове дискування важкими боронами та наступне (з розривом у часі 2-3 дні) мілке (12-16 см) розпушування ґрунту комбінованими агрегатами КР - 4,5, АКШ-5,6. За дотримання агротехнічних норм така схема обробітку виключає можливість відростання люцерни й еспарцету, гарантує збереження залишкової вологи та акумуляцію навіть незначних (5-10 мм) літніх опадів.

Вибір способу обробітку пласта багаторічних трав залежить від рівня зволоження ґрунту до початку обробітку. Оранка має перевагу в тому випадку, якщо запаси вологи не знижуються вище наведених критичних значень. За посушливих умов застосовують поверхневий обробіток дисковими боронами, безполицевими знаряддями КПЄ-3,8, ОПТ-3,5, КПШ-5 на глибину 10-12 см.

Читайте також: Основний обробіток ґрунту під сою

Після баштанних культур, строки збирання яких ненабагато передують оптимальним строкам сівби озимих, основним обробітком є поверхневий, який виконують дисковими знаряддями для подрібнення післязбиральних решток і розпушування ґрунту на глибину 6-8 см.

У випадку використання нульових технологій обробітку ґрунту за неякісного подрібнення рослинних решток під час збирання проводять повторне їх подрібнення для утворення суцільного мульчувального екрану поверхні поля. В подальшому після відростання бур’янів використовують загальновинищувальні гербіциди на основі гліфосату для викорінення усіх видів бур’янів, включаючи коренепаросткові та кореневищні.

Таким чином, післязбиральний обробіток ґрунту є одним із важливих елементів технологій грунтообробітку, адже створює передумови для проведення якісного основного обробітку та сівби польових культур. Правильно проведений післязбиральний обробіток ґрунту забезпечує часткове очищення поля від бур’янів, шкідників та хвороб, що в подальшому сприяє коригуванню регламентів застосування пестицидів у бік скорочення їх використання та економії коштів.

Олександр Цилюрик, доктор. с.-г. наук

Як вирощувати виноград

В Україні є дуже багато незаповнених ніш, куди вигідно вкладати свій час і кошти і однією з таких...

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

Важливість кормових добавок для свиней

Кормові добавки відіграють важливу роль у забезпеченні свиней необхідними поживними речовинами,...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37916
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26958
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14021
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Протидія весняним стресам

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.