Завдяки використанню цифрових рішень та технологій навігаційного стеження агрокомпанії можуть суттєво зменшити втрати матеріальних ресурсів через людський фактор.

Крадіжки і недбалість на робочому місці, непрофесіоналізм чи відверте бажання нашкодити виробництву окремих працівників в агробізнесі стають більш контрольованими. Фактично, завдяки використанню цифрових технологій та навігації фермери і керівники холдингів можуть контролювати значно більшу кількість технологічних процесів, розуміючи об’єктивність витрат. Але в Україні ще вистачає тих, хто намагається «обдурити» навігацію, знайти можливості для шахрайства та неякісної роботи. Ми говоримо про ці питання з експертом ринку, Олексієм Поздняковим, директором однієї з провідних компаній, національним інтегратор систем GPS-моніторингу сільгосптехніки.

• Пане Олексію, розкажіть про досвід співпраці з аграрними господарствами. Які головні проблеми, з якими Ваша компанія стикнулася. Які Ваші рекомендації щодо їхнього вирішення?

Протягом восьми років наша компанія співпрацює з аграрними господарствами, і сьогодні обслуговуємо більше 150 фермерських господарств. Класифікуємо наших клієнтів з цього сектора економіки на два типи. Одні за допомогою обладнання GPS-моніторингу борються з розкраданням палива та інших ресурсів, а інші – використовують системи моніторингу транспорту для модернізації роботи підприємства: автоматизації логістики, сучасного обліку палива, контролю нічних переміщень і загалом для ефективного управління транспортними засобами в аграрному виробництві. Обидва типи клієнтів можуть залучити рішення, які повністю відповідають їх цілям і поточним завданням.

• Про те що за допомогою супутника можливо контролювати рух техніки та витрати пального всі знають. Які нові можливості роботи цієї технології?

Крім використання маяків і трекерів, які мають найбільший попит як серед клієнтів у сільському господарстві, так і серед одноосібників, існують більш сучасні рішення, корисні для аграрного бізнесу. Це – датчики глибини висіву насіння, контролю зерна у бункері, системи контролю причіпного обладнання, обладнання для прес-підбирачів, бездротові датчики нахилу та інше.

• Розкажіть детальніше про нові рішення. Як вони працюють і які переваги дають аграріям.

Якісна і своєчасна обробка грунту – це найважливіший фактор для отримання запланованого врожаю, для точного дотримання умов польових робіт з обробки грунту. Потрібно лише обладнати техніку ультразвуковими датчиками наближення або датчиками глибини висіву. Ці датчики допоможуть обрахувати і проконтролювати дистанцію від сівалки до грунту. За допомогою цього рішення визначається точний інтервал від висівного диску до грунту, тому фермер зможе контролювати глибину для рівномірної сівби насіння або внесення добрив. Чим нижче розташовується платформа комплексу, тим глибше буде глибина посіву.

Читайте також: Як знизити норми внесення гербіцидів

Ось приклад подібного шахрайства. Недоброчесні працівники на польових агрегатах можуть не так заглиблювати ґрунтообробний агрегат, як того потребує технологія, зменшуючи витрати палива і привласнюючи частину пального. Через це порушується технологія сівби, що з часом позначається на врожайності. За допомогою датчика глибини висіву фермер чи агроном можуть віддалено контролювати дотримання норм рівномірності глибини посіву і внесення добрив, перевірити якість сівби, проконтролювати дотримання термінів виконання робіт і витрат палива. Інакше кажучи, ці датчики допоможуть аграрію виростити більший урожай і зробити так, щоб максимально кількість насіння проросло.

• Які ще корисні контролюючі рішення сьогодні можна використовувати?

Ще одним видом обладнання для контролю фермерського господарства є система контролю роботи прес-підбирача і формування кількості тюків. Прес-підбирачі можуть працювати на електричному рушії або механічному. У роботі з механічними прес-підбирачами система спочатку визначає тип пристрою, який приєднано до трактора, час і місце підключення, обсяг робіт на підключеній техніці. Особливістю такої системи контролю є повна відсутність проводів (робота за сигналом), тому її можна встановити на будь-яке причіпне обладнання.

Після встановлення, на зчитувач, що встановлюється на транспортний засіб, по радіоканалах передається унікальний ID-номер, а сам пристрій за номером передає на блок моніторингу всю необхідну інформацію щодо обліку.

Трекери для контролю електричних прес-підбирачів підключаються до штатних датчиків транспортного засобу, і дозволяють дистанційно моніторити стан прес-підбирача і максимально точно рахувати кількість тюків. Якщо узагальнити, то встановлення такого обладнання допоможе отримувати максимально точні дані за кількістю тюків, дозволить моніторити розташування кожного тюка на карті ділянки поля, захистить від махінацій операторів тракторів (окремі з них фіксують меншу кількість тюків, ніж зібрали, а решту – продають), допоможе моніторити режим роботи прес-підбирачів в режимі онлайн, щоб оператори не простоювали по кілька годин без роботи.

Іншим нововведенням в системі контролю на аграрному підприємстві може стати система контролю причіпного обладнання. Працює вона просто. Всі причепи, плуги, розпилювачі та інші види причіпної техніки обладнуються мітками-ідентифікаторами, а трактори – зчитувачами міток, підключеними до GPS-трекера. З певною періодичністю мітки відправляють власний ID-номер, і якщо трактор зчеплений з причепом в даний момент, ця мітка буде зафіксована в пам'яті трекера або на сервері, якщо відбулася передача сигналу.

У звіті на блоці моніторингу керівник господарства або інженер можуть побачити час роботи транспорту з певним типом причепа. Можна буде вивести трек, на якому будуть вказані ділянки в залежності від того, який причіп працював в тій чи іншій зоні території. В результаті, таке обладнання допоможе контролювати роботу тракторів і причіпних агрегатів: час, з яким техніка працювала з певним причепом, якими територіями і з якими культурами працював трактор з причепом, відстежити повний маршрут причепа, простежити за списанням палива. Ще ця система допоможе контролювати під'їзд вантажних автомобілів до збиральної техніки і паливо заправника. Фермер зможе визначити, в яку вантажівку заправник відвантажував паливо, а також допоможе визначити фактичну кількість вивантаженого зерна з збирального комбайна.

Під час збиральних робіт пропонуємо великим аграрним господарствам встановлення датчиків бункера на комбайнах. Ці пристрої допомагають віддалено визначити точний обсяг зібраного врожаю і загальну кількість заповнених бункерів. Цей датчик можна використовувати для контролю кількості будь-якого сипучого матеріалу з вологістю не більше 25% - це і зерно, і добрива, і насіння та інші матеріали. Вологість відіграє важливу роль, оскільки за однакової кількості матеріалів, але з різною вологістю, система може видавати різні значення. Використання датчика бункера допомагає контролювати кількість врожаю, насіння і добрив, підвищує ймовірність виявлення крадіжки завдяки фіксації обсягу врожаю, а також забезпечує ваговий контроль. Аграрій може вести облік рейсів техніки, контролювати перевезений тоннаж і навіть те, з якого комбайна відвантажено зерно. Це обладнання допомагає автоматизувати і забезпечити повний цикл контролю аграрних робіт на ділянці від початку посівних робіт до збирання і зберігання врожаю віддалено в простій і зрозумілій системі моніторингу.

 

Як вирощувати виноград

В Україні є дуже багато незаповнених ніш, куди вигідно вкладати свій час і кошти і однією з таких...

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

Важливість кормових добавок для свиней

Кормові добавки відіграють важливу роль у забезпеченні свиней необхідними поживними речовинами,...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37914
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26956
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14019
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Протидія весняним стресам

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.