Осіння оранка і досі залишається одним із основних елементів агротехнології у багатьох господарствах не лише лісостепової, а й степової зони України. Часто саме оранка є найбільш реальним способом розпушити грунт, створити умови для накопичення вологи, дати раду великій кількості пожнивних решток та знищити проросле насіння бур’янів.

З іншого боку недоліки класичної оборотної оранки є відомими, серед усього іншого це ризик неприпустимо високих втрат вологи та значна витрата пального на цю агротехнологічну операцію.

Звісно, що витрата пального на оранку безпосередньо залежить від цілої низки факторів. Це і характеристики самого трактора та плуга, і особливості грунту на полі, налаштування та навіть кваліфікація оператора. Так, скажімо, один і той самий 8-корпусний плуг разом із 360-сильним трактором може демонструвати на полі результат від 20 до 30 л/га. Причому доводилося бачити як дещо нижчі, так і вищі показники споживання пального.

Тому власне сама постановка питання про економічність роботи плуга, яке незрідка ставиться, є багато в чому некоректною. Одна справа, якщо агрегат вчеплений до сучасної високотехнологічної машини, правильно налаштований та працює по ідеальному за фізичними характеристиками в мірі зволоженому грунту. І зовсім інша, якщо доводиться буквально гризти «бетон», на який перетворилася земля через посуху, та й разом із трактором застарілої конструкції.

Якщо ж умови роботи більш-менш рівні, звернімося до такого моменту як правильні налаштування роботи агрегату. Так, скажімо, нові моделі плугів відомих світових виробників за бажанням клієнта можуть оснащуватися не менш аніж парою десятків різних варіантів лемешів. Таке розмаїття пропонується не заради красного слівця, а для того, щоб фермер міг обрати оптимальний варіант роботи плуга для своїх умов. Покупці цією можливістю незрідка нехтують, обираючи найбільш універсальні варіанти. А дарма, оскільки саме від типу правильно підібраних робочих органів плуга може залежати не один зекономлений літр пального на гектарі.

Те ж саме стосується усіх інших елементів налаштувань роботи агрегату, таких як заглиблення, кут атаки, зчеплення із трактором тощо. Не варто це все пускати на самоплив. Щиро кажучи, буде дешевше запросити в господарство спеціаліста компанії-виробника чи продавця, аби той виставив усе як слід, аніж працювати із налаштуваннями в стилі «як доведеться».

В низці випадків буде також вигідніше запустити перед оранкою попередньо агрегат для подрібнення стерні, особливо ж у разі наявності на поверхні поля великої кількості пожнивних решток. Причому в даному разі мова йде не лише про ймовірну економію пального, але й про оптимізацію розкладання пожнивних решток у грунті.

Ще один важливий момент – правильна робота як із трактором, так і з оператором трактора. Чимало моделей нових тракторів, котрі придбали вітчизняні агровиробники, мають розумні повністю чи частково автоматизовані трансмісії. Там не потрібно натискати педаль газу до полику чи щоразу обирати оптимальну передачу – електроніка усе зробить сама, причому обере саме такий режим роботи, аби досягти найкращого балансу поміж необхідною потужністю та витратою пального.

Тому перш за все потрібно зрозуміти, у якому режимі трактор споживатиме найменше пального при оранці. А потому – провести необхідну роз’яснювальну роботу із оператором машини. Адже якщо у господарстві і досі зарплатня механізатора залежить від кількості зроблених гектарів, то звісна річ, людина думатиме не про економію пального та якість роботи, а про продуктивність. Ці ж намагання рідко, коли збігаються.

В тому числі це стосується і якості роботи. Звичайно, що пальне сьогодні коштує дорого, проте вартість мінеральних добрив, насіння та ЗЗР все одно є набагато вищою у перерахунку на гектар. Тому при обробітку грунту на полі, мабуть, варто все таки думати передусім не про те, як заощадити літр «солярки» вартістю 25 гривень, а про кінцевий результат, тобто, про якість роботи. Так, пошкодувавши 150 грн/га на додатковий прохід культиватора восени можна навесні «влетіти» вже на 40 дол/га на страховий гербіцид. Або ж уповільнення темпів оранки із міркувань економії здатне спричинити серйозні проблеми агрономічного характеру.

Відповідно, орієнтуватися варто таки на якість роботи, і додатково витрачені пару літрів пального, фермера, вочевидь, не розорять. Якщо за їх допомогою буде підвищено якість роботи.

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

Важливість кормових добавок для свиней

Кормові добавки відіграють важливу роль у забезпеченні свиней необхідними поживними речовинами,...

Сучасні тенденції в сегменті розкидачів...

Розкидачі (або ж розподілювачі) гранульованих мінеральних добрив і нині є актуальними у...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37859
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26874
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13997
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.