Пропонований спосіб активізації розвитку насіння сільськогосподарських культур забезпечує підвищення врожайності, стійкості до захворювань і збільшення строку його зберігання. Цей спосіб включає допосівну обробку насіння монохроматичним оптичним випромінюванням

Виробництво зерна пшениці високої якості для хлібопечення, виготовлення макаронних і кондитерських виробів — винятково важливе й актуальне завдання. Останніми роками загибель озимих зернових унаслідок несприятливих зимових умов змушує шукати шляхів підвищення стійкості й життєздатності рослин. Тому актуальним напрямом досліджень у сучасному сільському господарстві є обробка насіння і рослин з метою активації їх росту і розвитку, а значить і підвищення врожайності і стійкості рослинного організму до захворювань, шкідників і несприятливих погодних умов.

Нині широко застосовують різні способи допосівної активації схожості насіння, росту і розвитку рослин, засновані на використанні різних за природою факторів впливу: хімічних, біологічних, фізичних. Одним з екологічно чистих і ефективних способів допосівної активації схожості насіння є оптичне некогерентне випромінювання. Відомий спосіб вирощування рослин у термоізольованій герметичній вегетаційній камері, де встановлені ксенонові лампи типу ДКсТВ-6000. Для отримання випромінювання у різних областях оптичного діапазону (400–700 нм) використовують набір світлофільтрів. Недоліком цього способу є не­ефективне використання електричної енергії під час її перетворення в оптичне випромінювання. Так, лампа ДКСТ має коефіцієнт корисної дії (ККД) в межах 35–40%, а світлофільтри вирізують вузьку (10–20 нм) смугу випромінювання, що суттєво зменшує ККД — майже на 10%.

Читайте також: Озима пшениця: завчасно готуємо насіння до сівби

Іншим відомим способом є промислове вирощування сільськогосподарських культур під впливом оптичного когерентного (лазерного) випромінювання. Недоліками цього способу є загальна обробка оптичним когерентним (лазерним) випромінюванням і неадресна доставка енергії лазерного випромінювання навіть на поверхню бурта, тоді як насіння, що знаходиться у глибоких пластах, взагалі його не отримує. Під час розгортання променя за допомогою сканувального пристрою доза опромінення знижується, що потребує кількаразового збільшення потужності лазера.

Спосіб обробки насіння, що ми запропонували, має на меті підвищити ефективність активації схожості насіння, а також росту і розвитку рослин. Це монохроматичне оптичне випромінювання на основі некогерентного або когерентного (лазерного) випромінювання. Цей спосіб можна застосовувати для більшості сільськогосподарських культур, у тому числі озимої пшениці.

Наш спосіб відрізняється тим, що під час обробки монохроматичним оптичним випромінюванням світловий потік просторово орієнтований відносно зародка насіння, за умови що промені падають під прямим кутом на зародок. Так забезпечується індивідуальний адресний вплив із визначеною дозою.

Для обробки застосовують некогерентне або когерентне монохроматичне випромінювання з густиною потоку не менше ніж 10 мВт/см2. Його утворює група лазерів, розміщених у циліндричному корпусі блока (рис. 1). Відомо, що світло насамперед забезпечує реакції фотосинтезу, впливає на всі процеси життєдіяльності рослин — від проростання до генеративного розмноження і плодоношення. Сильним регуляторним фактором початкових етапів онтогенезу рослин є опромінення червоним світлом із l = 660 нм (ЧС) і l = 730 нм (ДЧС), яке здатне активувати фітохромну систему.

Рис. 1. Блок опромінювання: 1 — лазери; 2 — циліндричний корпус

На рис. 1 бачимо конструкцію блока опромінювання з напівпровідниковими лазерами (1), розміщеними у циліндричному корпусі (2) у шаховому порядку на всій поверхні циліндра, вихідними отворами у його середину.

Групову допосівну обробку можна проводити під час закладання насіння в бурти. Це покращує зберігання насіння та розвантаження бурта (рис. 2) у посівний агрегат, що активізує насіння перед сівбою. Індивідуальну допосівну обробку проводять безпосередньо у посівному агрегаті точного висіву перед внесенням у ґрунт (рис. 3).

Рис. 2. Допосівна обробка насіння в разі завантаження з бурта у мобільний транспорт: 1) бурт; 2) транспортер; 3) лійка; 4) блок опромінювання; 5) мобільний транспорт

Розроблений спосіб активації схожості насіння, росту і розвитку рослин монохроматичним оптичним випромінюванням у разі завантаження з бурта у мобільний транспорт (рис. 2) реалізується в такому порядку: насіння з бурта (1) завдяки транспортеру (2) потрапляє у лійку (3) на вихідному отворі, в якому закріплений блок опромінювання (4). Поступово просипаючись крізь лійку, насіння обробляється променями, після чого розміщується в кузові мобільного транспорту (5).

Рис. 3. Допосівна обробка насіння в разі висівання насіння у ґрунт: 1) — блок опромінювання; 2) — сівалка; 3) — пристрій точного висіву

Під час висівання у ґрунт (рис. 3) розроблений спосіб реалізується так: насіння на полі завантажується з мобільного транспорту в сівалку (2), у якій під час руху проходить крізь блок опромінювання (1), розміщений між бункером сівалки (2) і пристроєм точного висіву (3), що забезпечує обробку блоком опромінювання безпосередньо перед висівом насіння.

Біологічну складову методу перевіряли в лабораторних умовах. Вивчали вплив обробки насіння монохроматичним оптичним випромінюванням червоного діапазону на енергію проростання і лабораторну схожість насіння, динаміку сухої маси ендоспермів і проростків, вміст запасних сполук і гідролітичних ферментів насіння, що проростає. У результаті серії дослідів експериментально показано, що монохроматичне оптичне випромінювання червоного діапазону (λ = 660 нм) активує проростання насіння і прискорює гідролітичний розпад запасних речовин унаслідок стимуляції ферментативної активності. Це дає підстави говорити про те, що продуктивність рослин підвищується.

Отже, використання запропонованого способу активації розвитку насіння сільськогосподарських культур, який включає допосівну обробку насіння монохроматичним оптичним випромінюванням, порівняно з іншими способами допосівної обробки насіння забезпечує адресну доставку монохроматичного оптичного випромінювання до зародка насіння, що підвищує врожайність, стійкість до захворювань і збільшення строку зберігання насіння сільськогосподарських культур.

Використання екологічно безпечних шляхів інтенсифікації виробництва сільськогосподарської продукції дасть вітчизняним виробникам змогу пропонувати якісну продукцію не лише українським споживачам, а й європейським, завдяки чому економіка країни вийде на якісно новий рівень.

Запропонована методика підтверджена патентом на корисну модель № 55816 від 27.10.2010.

Оксана Панкова, канд. с.-г. наук, доцент,
Володимир Пузік, д-р с.-г. наук, професор,
Микола Лисиченко, д-р техн. наук, професор,
Кирило Сировицький, ст. викладач
Харківський НТУ сільського господарства імені П. Василенка

 

Як вирощувати виноград

В Україні є дуже багато незаповнених ніш, куди вигідно вкладати свій час і кошти і однією з таких...

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

Важливість кормових добавок для свиней

Кормові добавки відіграють важливу роль у забезпеченні свиней необхідними поживними речовинами,...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37916
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26958
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14021
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Протидія весняним стресам

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.