Біологічні препарати – відмінне рішення для прискорення розкладання соломи, поліпшення фітосанітарного стану полів та підвищення родючості грунту.

Більшість вітчизняних аграріїв до біопрепаратів ставиться вельми обережно

Відверто кажучи, більшість вітчизняних аграріїв до біопрепаратів ставиться вельми обережно, якщо не сказати скептично. Товарне виробництво зерна, у яке вкладаються чималі кошти потребує гарантовано ефективних рішень. Тому фермери без вагань використовують потужні гербіциди та фунгіциди, а в разі чого дають у збільшених нормах майже заборонені інсектициди. Мовляв, якщо зараз недостиснеш, то потім – не наздоженеш.

Принцип роботи більшості біологічних препаратів є кардинально протилежним. Це, як правило, довгострокові м’які рішення, ефективність яких складно побачити неозброєним оком за декілька днів після внесення. Тому і повірити у неї складніше, аніж скажімо у гліфосат. З гліфосатом все ясно – вгатили дозу і спостерігаємо як жухнуть та скручуються бур’яни. А ось як там підвищують родючість грунту ті бактерії і які вони, і чи є там вони взагалі – хтозна.

Сьогодні в Україні біопрепаратами обробляється не менш, аніж 1 мільйон гектарів

Тим не менш ринок біологічних деструкторів стерні в Україні стабільно зростає і сьогодні можна говорити, що такими препаратами обробляється не менш, аніж 1 мільйон гектарів. З одного боку ніби й небагато, та з іншого – прогрес очевидний, з огляду на те, що ще декілька років тому біодеструктори мали швидше експериментальний статус.

Такий прогрес пояснюється очевидними причинами – ефективність біологічних деструкторів, хоча і є пролонгованою в часі, проте реальна. І поля, на яких правильно застосовуються якісні препарати, вочевидь, перебувають в хорошому стані. При цьому всьому вартість внесення біодеструкторів у перерахунку на гектар є дуже помірною та не йде в жодне порівняння із хімічними препаратами та, навіть, традиційним внесенням декількох десятків кілограмів селітри для пришвидшення мінералізації стерні.

В чому тут полягає головна ідея

В чому тут полягає головна ідея? Як відомо, за урожайності в середньому 6 т/га пшениці в полі лишається від 5 до 7 т/га соломи. Менша частина господарств її збирають для того, щоб використовувати у тваринництві чи для застосування у якості палива. Однак пожнивні рештки в більшості просто задисковуються чи приорюються в землю. У цьому є очевидний сенс, оскільки солома – це цінне біологічне добриво із високим вмістом калію та багатьох інших елементів живлення. Тому її якісне заробляння в землю із подальшою мінералізацією може замінити навіть внесення супердефіцитного тепер гною

Саме слово «якісне» тут є ключовим, оскільки погодні умови та деякі інші негативні чинники стають на заваді нормальному розкладанню органіки. По-перше, майже завжди бракує вологи через що процеси мінералізації можуть відбуватися дуже повільно, а сама солома лежатиме непорушно в грунті тривалий час. Це своєю чергою ускладнюватиме нормальне проростання насіння та отримання дружних сходів, оскільки насінина не повинна контактувати із соломою, а лише із грунтом.

По-друге, багаторічне використання різноманітних хімічних препаратів, як не крути, дуже негативно впливає на життєдіяльність біоти в грунті та кількість корисних мікроорганізмів. Вони просто не в змозі засвоїти такий великий обсяг жорсткої органіки.

Ну, і зрештою, величезна кількість соломи у грунті за неуваги до цього питання може спричинити серйозне азотне голодування посівів. Тому необхідно вносити збільшені дози азотних добрив, а це – додаткові витрати.

Внесення біологічних деструкторів запускає в роботу мільйони бактерій

Натомість додаткове внесення біологічних деструкторів дає змогу запустити в роботу легіони спеціалізованих бактерій, які за наявності бодай невеликої кількості вологи, активно перетрублюють цю всю масу пожнивних решток. Знову ж таки, результати цієї роботи помітні не відразу, але у більшості випадків, якщо препарат спрацьовує, то це за рік-два позитивно позначається на стані рослин.

Із притоком нових мешканців та переробленої ними органічної поживи істотно оживає уся грунтова біота і в результаті формується органічна речовина. Тобто, регулярне внесення біодеструкторів дає змогу поволеньки підвищувати родючість грунту.

Біодеструктори володіють відмінними фітосанітарними властивостями

Ще один, надзвичайно важливий на сьогоднішній день момент – сучасні біодеструктори володіють відмінними фітосанітарними властивостями, протидіючи розвитку різноманітних збудників захворювань рослин. Це просто безцінно, враховуючи, що через повсюдне ігнорування науково обгрунтованих вимог до сівозміни, спостерігається підвищена активність патогенів на полях практично по всій території України. В даному разі біодеструктори виступають у якості природних санітарів поля, буквально знезаражуючи солому на поверхні грунту.

Наголосимо на тому, що в Україні працює декілька відомих виробників біологічних препаратів для деструкції стерні і при бажанні можна обрати оптимальний з усіх точок зору варіант. Повторимося, що їх застосування в економічному сенсі є дійсно вигідним, і воно не буде зайвим на жодному полі.    

Як вирощувати виноград

В Україні є дуже багато незаповнених ніш, куди вигідно вкладати свій час і кошти і однією з таких...

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

Важливість кормових добавок для свиней

Кормові добавки відіграють важливу роль у забезпеченні свиней необхідними поживними речовинами,...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37927
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26963
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14025
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Протидія весняним стресам

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.