Капуста протягом усього вегетаційного періоду пошкоджується комахами-шкідниками й хворобами. Найбільша небезпека від шкідників — на ранніх етапах розвитку. Розглянемо найнебезпечніші шкідники та заходи захисту від них.

Капустяна білокрилка

Капустяна білокрилка — комаха розміром менша за 2 мм, білого забарвлення, що належить до ряду напівтвердокрилих. Тіло й обидві пари крил вкрито борошноподібним, білого кольору восковим секретом. На одній рослині можуть бути представники всіх стадій розвитку, що ускладнює ефективність захисту від шкідника.

Самки білокрилки відкладають по 10–20 яєць із нижнього боку листків. Личинки харчуються соком рослин, виділяючи липку солодку масу, на якій розмножуються сажисті гриби. Листки скручуються, рослини в’януть і за сильного пошкодження гинуть. Для розвитку одного покоління білокрилок потрібно 25 днів. Самка активна близько місяця й може відкласти за цей час до 130 яєць. За температури +21…+23 °С і відносній вологості повітря 60–70% цикл розвитку одного покоління завершується протягом 23–25 днів. За рік шкідник може дати до 12 поколінь.

Максимального піку чисельності білокрилка досягає в другій половині літа, коли створюються найкращі умови для розмноження шкідника. Білокрилка завжди ховається на нижньому боці листка. Удень шкідник літає мало, тільки якщо комах потривожити, вони злетять, але незабаром повернуться на колишнє місце. Увечері білокрилка може перелітати далеко в пошуку нового місця для поселення. Вибравши рослину, відразу ховається під її листками.

Заходи захисту

Для відловлювання дорослих особин, можна застосовувати клейові пастки. Шкідників приваблює яскравий колір, вони сідають на приманки й прилипають. Обприскування рослин хімічними засобами захисту рослин треба починати за появи первинних вогнищ білокрилки, застосовуючи інсектициди в певному чергуванні або в поєднанні (Актеллік 500 ЕС, КЕ; Вертимек 018 ЕС, КЕ). Захисні обробки слід проводити в безвітряну погоду в ранкові або вечірні години.

Капустяна попелиця

Капустяна попелиця протягом року дає багато поколінь. Імаго й личинки попелиці вводять у рослину ферменти слини й висмоктують сік. У рослині знижується кількість хлорофілу, цукрів і вітамінів. Пошкоджені листки жовтіють, скручуються і засихають. Розвиток качана в капусти припиняється. На насінниках квітконосні пагони та стебла верхівок стають червоно-фіолетовими, засихають і не утворюють насіння. Особливо численна та шкодочинна попелиця в другій половині літа. На Півдні України в разі масового розмноження шкідника втрати врожаю пізніх сортів капусти сягають 65–90%. Першу половину літа розмножується на диких хрестоцвітих. Пошкоджені попелицею капустяні рослини й бур’яни треба знищувати.

Заходи захисту

Знищення післязбиральних решток (дворазове дискування) й бур’янів із родини капустяних. Глибока зяблева оранка полів із метою заорювання рослинних решток. Розміщення поблизу ділянок із капустою нектароносів (кріп, морква, фацелія й ін.) для принаджування ентомофагів. У разі виявлення перших осередків шкідника та чисельності 150 особин / 10 рослин доцільно застосовувати інсектициди (Бі-58 новий, Золон). Однак перед проведенням хімічних обробок слід провести облік ентомофагів у колоніях шкідника. За співвідношення шкідник : ентомофаг 20 : 1 афідициди не застосовують.

Капустяна муха

Капустяна муха — один із найнебезпечніших шкідників капусти, а також редиски й редьки. Великої шкоди завдають у дощовиті роки або на зрошуваних землях. Залежно від періоду активності розрізняють весняну й літню капустяну мухи. Весняна вилітає з укриття в період цвітіння берези й кульбаби, масово відкладає яйця, коли цвіте бузок. Друга хвиля починається в кінці червня, але тепер шкодить тільки пізній капусті, оскільки, як і блішки, здатний сильно шкодити тільки молодим рослинам.

Личинки живуть на корені, об’їдаючи його зовні, часто вгризаються всередину кореня. Рослини з пошкодженим корінням гинуть. Самка відкладає яйця (до 150 шт.) на нижні частини стебел капустяної розсади, посадженої у відкритий ґрунт. На більшій частині території України розвиваються два покоління, на Півдні — три. Через тиждень з’являються личинки, які зразу вгризаються в корінь.

Заходи захисту

• дотримання сівозміни;
• восени, після зниження температури до + 5 °C, треба перекопати землю, це зруйнує місця зимівлі шкідника. Але в цьому є негативний бік — разом зі шкідливими комахами на поверхні • виявляються й гинуть дощові черв’яки;
• до посадки капусти потрібно внести в ґрунт препарат проти ґрунтових шкідників. Розподілити рівномірно по поверхні ґрунту й перемішати з верхнім шаром землі.

Капустяна совка

Капустяна совка дає два покоління на рік. За своє життя самка відкладає до 1,5 тис. яєць. Капустяна совка може розмножуватися на багатьох рослинах і бур’янах.

Цей метелик літає тільки вночі, зовні схожа на велику міль, а вдень ховаються у затишних місцях. Розмір із розправленими крилами — близько 5 см. Забарвлена в непоказні відтінки сірого і коричневого. За літо народжуються два покоління: кладка яєць для першого відбувається із середини травня до кінця червня, для другого — із середини липня до початку вересня. Ці терміни майже збігаються з періодами льоту біляна, що об’єднує захист від обох метеликів одночасно. Метелики додатково живляться нектаром квіток, найчастіше бур’янів Тривалість льоту метеликів становить 30–45 діб, масовий літ спостерігається протягом 20–25 діб. Яйця самка відкладає групами по 20–80 шт. на нижній бік листків різних культурних рослин і бур’янів, найчастіше капустяних. Плодючість — від 600 до 2600 яєць. Високі температури й низька вологість повітря в період льоту метеликів обмежують їхню плодючість.

Чисельність шкідника обмежують близько 39 видів ентомофагів. Яйця заражає Trichogramma evanescens Westw. (Hymenoptera: Trichogrammatidae); на гусеницях паразитують — Therion circumflexum L., Netelia testacea Grav., Exetastes atrator L., E. cinetipes Rats. (Hymenoptera: Ichneumonidae); Apanteles rubecula Marsh., Microphitis tuberculifera Wesm., Metcorus rubens Nees.; Nomolobus annulicornis Nees., Rogas ductor Thumb. (Hymenoptera: Braconidae); Euplectrus bicolor Suederus, Eulophus penniconis Nees. (Hymenoptera: Eulophidae нематода — Hexamermis tuberculifera Wesm. та ін. Лялечки й гусениці уражуються грибними та бактеріальними хворобами.

Заходи захисту

• Зяблева оранка. Культивація міжрядь у період масового заляльковування першої генерації. Знищення квітучих бур’янів під час додаткового живлення метеликів;
• два випуски трихограми по 40–50 тис. особин /га проти кожного покоління шкідника — на початку відкладання яєць і через 6–7 діб після першого випускання;
• застосування біопрепаратів або інсектицидів (Актеллік 500 ЕС, Бі-58 новий, Децис Профі, Золон 35% к. е., Омайт 570, Ф’юрі, в. е., Фастак, 10% к. е.) доцільне за заселення совкою 5% рослин із середньою щільністю дві й більше гусениць на одну рослину.

Хрестоцвіті блішки шкодять капусті, редису відразу після садіння та появи сходів. Це жуки з яйцеподібним чи видовжено-овальним тілом до 3–3,5 мм завдовжки. Зимують дорослі блішки у верхньому шарі ґрунту під рослинними рештками й опалим листям на городах і чагарниках. З місць зимівлі виходять у квітні. Хрестоцвіта блішка дуже небезпечна для розсади капусти в перших два тижні, адже пошкоджує точки росту проростків, тому знищує їх повністю. Також жуки вигризають дірки на листі капусти, просто перетворюючи їх на сито: якщо вчасно не провести обробку, вони можуть винищити всю грядку. За наявності 1–3 блішок/м² потрібно терміново обприскати пестицидами. Жуки дуже активні в спекотну сонячну погоду, згризають листки молодих рослин. У кінці червня — першій половині липня з’являються жуки нового покоління, які живляться пізньою капустою й іншими рослинами.

Читайте також: Основні шкідники солодкого перцю та методи боротьби з ними

Велике значення у знешкодженні хрестоцвітих блішок мають агротехнічні заходи:

• глибока оранка або перекопування ґрунту;
• своєчасне садіння добре розвиненої розсади;
• систематичне знищення бур’янів;
• застосування біопрепаратів (Вертицилін, Актофіт, Актарофіт, Бітоксибацилін).

Капустяна міль

Капустяна міль — це невеликий бурувато-коричневий метелик із вузькими крилами. Гусениці виїдають м’якуш листка, не зачіпаючи шкірки з верхнього боку. Унаслідок цього утворюються численні напівпрозорі округлі плями. Літають у сутінках, живляться на квітках капустяних рослин. На Півночі України капустяна міль має 2–3 генерації, на Півдні — 4–5. Покоління нечітко розмежовані, тому шкідник трапляється на рослинах у різних стадіях розвитку одночасно. Повний цикл розвитку капустяної молі триває 25–35 діб. На капусті найнебезпечнішими є пошкодження у фазу утворення кільця («сердечка»).

Відомо 102 ентомофаги капустяної молі. У яйцях паразитує Trichogramma everesceus Wetk. (Hymenoptera: Trichogrammatidae), основними паразитами гусениць є Apanteles plutella Kurd. і A. vestalis Hal. (Hymenoptera: Braconidae); Horogenes (Angitia) fenestralis Holugr., Diadromus subtilicornis Qrav., Diadegma chrysostitos Qmal. (Hymenoptera: Ichneumonidae); лялечок — Pteromalus puparum L. (Hymenoptera: Pteromalidae), Phryxe reulgaris Fel. (Diptera: Tachinidae) й ін. Гусениці й лялечки уражуються грибними й бактеріальними хворобами.

Заходи захисту

• Знищення рослинних решток, на яких зимує капустяна міль;
• глибока зяблева оранка;
• захист від бур’янів із родини капустяних.

За заселення 10% рослин і чисельності, що перевищує 4–5 гусениць на одну рослину, доцільно обприскувати біопрепаратами або інсектицидами (Дімілін, Номолт, Омайт 570, Політрин 200 ЕС, Сумі-альфа, КЕ, Фастак, 10% к. е.).

Капустяний білан

У капустяного білана метелики кремувато-білі з чорними плямами на крилах, літають удень. Пошкоджують хрестоцвіті культури. Самки відкладають на нижній бік листків яскраво-жовті видовжені яйця, розміщуючи їх купками від 25 до 150 шт. у кожній. Гусениці завдовжки 40 мм сіро-зелені, з поперечними рядками темно-бурих плям жовтими бічними смужками та численними щетинками з волосками на тілі. Живуть невеликими групами. Протягом року розвивають З–4 покоління.

Чисельність капустяного білана знижують близько 40 видів природних ворогів. На яйцях паразитує яйцеїд — Trichogramma euproctidis Gir., (Hymenoptera: Trichogrammatidae); на гусеницях — Apanteles glomeratus L., A. rubripes L. (Hymenoptera: Braconidae); Hyposoter vulgaris Ischok., H. didimator Thunb. (Hymenoptera: Ichneumonidae). З ентомофагів лялечок найбільше значення має Pteromalus puparum L. (Hymenoptera: Pteromalidae). За високої вологості повітря гусениці й лялечки часто гинуть від хвороб, спричинюваних мікроспоридіями, фляшеріями й іншими збудниками. Поріг шкодочинності: в разі заселення шкідником 10% рослин.

Заходи захисту

• Спалювання листя й перекопування ґрунту;
• знищення капустяних бур’янів;
• обробка біологічними й хімічними препаратами (Децис Профі, Золон, Омайт 570, Сумі-альфа, КЕ, Фастак, 10% к. е.) виправдана в разі заселення шкідником 10% рослин із середньою щільністю 3–5 гусениць на одну рослину у фазу листкового кільця й зав’язування качана.

Для захисту від хвороб капусти акцент потрібно робити на профілактику. Капуста схильна нагромаджувати отруйні речовини в листках, тому обробка отрутохімікатами небажана й має проводитися тільки в крайньому разі й до утворення голівок.

Як профілактика слід дотримуватися сівозміни, ізолювати посадки капусти від споріднених культур, використовувати стійкі до хвороб сорти у гібриди, здорову розсаду і насіння, вчасно знищувати сильно заражені та загиблі рослини, глибоко перекопувати ґрунт під зиму, ретельно прибирати й знищувати рослинні рештки.

Ольга Власова, канд. с.-г. наук, Інститут захисту рослин НААН

Як вирощувати виноград

В Україні є дуже багато незаповнених ніш, куди вигідно вкладати свій час і кошти і однією з таких...

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

Важливість кормових добавок для свиней

Кормові добавки відіграють важливу роль у забезпеченні свиней необхідними поживними речовинами,...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37919
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26959
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14022
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Протидія весняним стресам

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.