Жнива цього року дуже непрості, оскільки в багатьох регіонах України не вщухають сильні дощі, вітри та подекуди град. Це означає, що кожен погожий день, без перебільшення, на вагу золота. Потрібно встигнути зібрати пшеницю, ячмінь та ріпак, перемістивши увагу на сою та соняшник.

Кожна хвилина на рахунку, однак продуктивність комбайнів у більшості господарств, вочевидь, є недостатньою. Зернозбиральні машини незрідка працюють ще за традиційною технологією, під’їжджаючи на край поля та висипаючи зерно до кузова зерновоза чи тракторного причепа.

Навіть за мінімальними розрахунками це призводить до 20% зниження продуктивності через часові втрати. Ще гірше, якщо комбайнові доводиться очікувати край поля, поки приїде вантажівка і дасть змогу розвантажити бункер. Робота тим часом стоїть…

Тому практично кожному власнику господарства, навіть невеликого за площею, варто звернути увагу на так звані бункери-перевантажувачі для зерна. Спрощено кажучи, це великі металеві ємкості зі шнеками на колесах, які пересуваються за допомогою трактора. Один бункер-накопичувач може обслуговувати 1-2 комбайни, під’їжджаючи до них, по мірі заповнення бункерів. Тобто, комбайни взагалі не сходять із маршрутів і втрачають ані секунди дорогоцінного часу.

Як ми вже згадували такий підхід може забезпечити до 20% і більше підвищення продуктивності збирання зерна. При цьому можна обрати оптимальний розмір бункера-перевантажувача, місткістю від 8 до 50 і більше метрів кубічних. Бажано, що ця цифра кратно співвідносилася із обсягом бункера комбайна.

Ще один важливий момент, завдяки якому можна заощадити істотні кошти під час жнив – наявність власної якісної системи первинного очищення зерна. Досить часто фермери, особливо ті, які не мають власних потужностей для сушіння та зберігання зерна, ігнорують цей момент. Проте хороша очисна лінія із віялками та сепараторами дає змогу помітно знизити вологість зібраного врожаю, очистити його та підвищити товарні характеристики.

По-перше, такий підхід дасть змогу претендувати на вищу ціну за зерно, навіть якщо воно відразу спрямовується на продаж. В крайньому разі воно зможе полежати, стільки, скільки буде потрібно.

По-друге, гарно очищене зерно можна за бажання зберігати впродовж місяця-двох і, навіть більше, у пристосованому приміщенні, на підлозі. Це той актив, яким можна буде розпорядися більш вигідно та раціонально.

Як свідчить практика, на більшості культур, окрім хіба що кукурудзи, якісно очищене зерно може навіть не потребувати подальшого досушування. Тобто, це дає змогу заощадити істотні кошти на подальшій доробці.

Та, звісно ж, у жодному господарстві не завадять простенькі металеві ангари для напільного зберігання зерна, вартість спорудження яких є незрівнянно нижчою, аніж металевих силосів. Навіть досить заможні середні господарства часто роблять ставку саме на нові металеві ангари. Якщо до них засипати добре очищене та підсушене зерно, забезпечивши належний догляд, то воно спокійно долежить до весни, тобто, до періоду високих цін на зібраний врожай.

У всякому разі, на підвищення рентабельності у рослинництві слід орієнтуватися не лише на агрономію. Саме збирання та післязбиральне поводження із зібраним врожаєм може дати незрівнянно вищий прибуток, аніж умовна додаткова тонна на гектар.

Наші партнери

Система mini-till: перспективи мінімального...

Мінімальний обробіток є перспективним і відносно просто запроваджується на структурованих і добре...

12-корпусний плуг LEMKEN Eurotitan в СТОВ...

«Олстас-льон» є одним із найвідоміших господарств Чернігівщини, без перебільшення задаючи тон у...

Хвороби люпину

Люпин уражується великою кількість хвороб різної етіології, які істотно знижують як продуктивність...

АгроТренди

Люфа - вирощування та використання природної губки

849
Люфа є представником ліаноподібних рослин, з пагонами до 4-7 м завдовжки. Всі вони мають розгалужені вусики та шорсткості по ребрах. Листя - пальчато-п'ятилопатеві (іноді цілісні) і розташовані по...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

5542
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Виробництво та перспективи чорного часнику

12873
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.