Чому зростає агрономічна важливість застосування якісних препаратів для обробки насіння озимих зернових культур

Упродовж останніх десятиріч в Україні спостерігаються очевидні й доволі стрімкі кліматичні зміни. Про їх причини можна сперечатися. однак у будь-якому разі маємо долати їх наслідки. Ситуація різко загострилася останніми роками, коли спостерігаємо періодичні теплі безсніжні зими, пізні приморозки та нерівномірне випадання опадів. У південних регіонах їх фактично немає, а в зоні Лісостепу травень стабільно нагадує тропічний сезон дощів.

Утім, справляти посиденьки й покладатися на милість природи ніхто не збирається. Агровиробники, хочуть вони того чи ні, з різною активністю починають адаптувати технологію до нових умов. При цьому особливу увагу приділяють знайомій проблемі, яка через підвищення середньорічних температур почала заподіювати особливої шкоди. Це захворювання рослин.

Річ у тім, що комахи-шкідники – теж не подарунок. Вони регулярно шкодять посіви по всій території України. Кожен агроном, навіть за дуже значного поширення шкідників, може загнати в поле обприскувач та усунути загрозу за допомогою підвищеної норми якоїсь сильної отрути. Так само на озимих зернових можна вчасно внести превентивно інсектицид у потрібний момент і звести нанівець загрозу з боку шкідливих комах.

Із хворобами справа дещо інакша. Почнімо з того, що доволі часто в землю сіють уже заражене насіння. У зоні Степу пшениця та ячмінь повертаються на поле за рік, у кращому разі – за два. Отже, ґрунт і без того «нафарширований» хворобами, які радо вчепляться до свіжого насіння.

Читайте також: Сорти озимої пшениці: обираємо кращий

Тепла зима – ще один фактор активізації розвитку захворювань, зокрема, різноманітних гнилей на рослинах. Тому станом на кінець березня – початок квітня, коли в поле нарешті заходить обприскувач, щоб внести фунгіцидний препарат, виявляється, що вносити його вже трохи запізно – частина врожаю вже буде втрачена, а рослини істотно ослаблені.

Особливо сумно, коли таку ситуацію супроводжує гострий дефіцит вологи. Сходи рослин просто не спроможні пережити декілька потужних стресів водночас. Навіть найбільш посухостійкі сорти пшениці чи ячменю можуть загинути в разі сильного ураження хворобами.

Проблема посилюється тим, що чимало керівників господарств вельми обережно ставляться до внесення препаратів, що коштують від 30 дол./га і вище. Вони зазвичай орієнтуються на… видимі прояви захворювань рослин. Тобто, на маркер, що розмежовує профілактичну і лікувальну дію фунгіцидів. Але їх лікувальна дія в такому разі у декілька разів слабша, якщо взагалі є…

І, нарешті, ще одна поширена останніми роками проблема, що яскраво проявилася цьогоріч, як і минулого сезону. Це добрі три тижні опадів і холоду впродовж травня, що спричинило бурхливий розвиток хвороб. Причому через рясні дощі неможливо було зайти в поле обприскувачем і внести фунгіцид. Паралельно багато де пішла потужна хвиля бур’янів, що, звісно, також не пішло пшениці на користь.

Саме тому під час вирощування озимих зернових останніми роками особливої актуальності набувають фунгіцидні протруйники для насіння.

Звісна річ, агровиробники, надто у степових регіонах, прагнуть мінімізувати витрати на вирощування сільгоспкультур, у тому числі пшениці та ячменю. Який сенс кидати 700 кілограмів міндобрив у землю, коли для того, щоб виростити 3–4 т/га, достатньо 200–300 кг/га? Аналогічна ситуація із препаратами для захисту рослин. Часто пестицидні обробки проводять лише після прояву тієї чи іншої проблеми, причому застосовують найдешевші засоби захисту.

Загалом можна погодитися із такою стратегією. Але при цьому обов’язково окреслити ті статті витрат, на яких заощаджувати у жодному разі не можна. Зокрема, це якість посівного матеріалу пшениці та ячменю і якість фунгіцидних протруйників, якими обробляють насіння. Чому так?

По-перше, ми вже говорили, що нинішні кліматичні умови є чудовим тлом для розвитку широкого спектра захворювань озимих зернових культур. Надто за обмеженої сівозміни та мінімальної чи нульової технології обробітку ґрунту, які залишають на полі велику кількість пожнивних решток. Класти в таке середовище насінину, не оброблену чи оброблену якоюсь підробкою, означає заздалегідь знизити свої шанси на хороший урожай. Натомість якісний фунгіцидний протруйник дасть змогу на старті усунути цю загрозу, і рослина отримає можливість добре розвиватися впродовж осіннього періоду і нормально увійти в зиму.

По-друге, якісний фунгіцидний протруйник характеризується не лише ефективною, а й пролонгованою дією. Нехай слабше, однак хороший препарат триматиме захист від хвороб аж до того часу, поки господарство буде готове провести першу і другу фунгіцидні обробки. Натомість дія неякісного препарату, хоч би вона й була, завершиться набагато швидше.

По-третє, усуваючи за допомогою протруйника фактор загрози розвитку захворювань рослин, ми істотно підвищуємо шанси пшениці та ячменю більш-менш нормально пережити нестачу вологи. Звісно, що коли дощів не буде зовсім, дива не трапиться. Але ті міліметри продуктивної вологи, що є, рослина використає на розвиток, а не повільно конатиме від подвійного удару.

І нарешті, сучасні фунгіцидні препарати відомих виробників містять комплекс як перевірених, так і інноваційних діючих речовин. Окрім профілактично-лікувальної дії, вони справляють додаткову стимулювальну дію на сходи. Зокрема, покращують розвиток і створюють передумови для подальшої нормальної вегетації рослин.

Поєднання наведених факторів дає змогу істотно підвищити шанси озимих зернових вижити за стресових умов, зокрема, перманентний дефіцит вологи, і давати відчутно вищу врожайність порівняно із застосуванням звичайних препаратів. У середньому, це 3–5 ц/га, а за особливо сприятливих умов – до 1 тонни додатково.

Читайте також: Сорти м’якої пшениці для Степу

Такі дані ми отримали під час безпосереднього спілкування з керівниками та агрономами господарств, розташованих у різних регіонах України. Не довіряти їм підстав немає. Адже розмови йшли не про переваги того чи іншого препарату із рекламною метою, а про пошуки ефективної технології вирощування озимих зернових за несприятливих погодних умов.

Утім, наші співрозмовники відзначали, що саме лише придбання якісного фунгіцидного протруйника далеко не гарантує результату. Це лише основа, на яку потрібно нанизати своєчасне ефективне азотне чи азотно-сірчане підживлення сходів та обов’язкове внесення якісного фунгіциду навесні, щоб захистити прапорцевий листок. Неабияке значення останніми роками має механічне вичісування сходів озимих зернових. Це потрібно, щоб прибрати відмерлі рештки, у яких розвиваються різноманітні гнилі.

Препарат може також не спрацювати як слід через банальну причину: застаріле обладнання для протруєння насіння чи неправильне виконання цієї процедури. У такому разі ефективність дії протруйника може становити не більше ніж 50–60% з усіма наступними проблемами. Адже господарство не просто змарнує половину коштів на препарат, а ще й ризикує втратити відчутну частину врожаю.

Тому застосування якісних протруйників обов’язково слід поєднувати із сучасною технологією обробки насіння. Для цього потрібно або придбати відповідне обладнання і навчитися його ефективно використовувати, або знайти компанію, яка проведе гарантовано якісну обробку посівного матеріалу.

Ігор Коваленко

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

Важливість кормових добавок для свиней

Кормові добавки відіграють важливу роль у забезпеченні свиней необхідними поживними речовинами,...

Сучасні тенденції в сегменті розкидачів...

Розкидачі (або ж розподілювачі) гранульованих мінеральних добрив і нині є актуальними у...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37857
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26872
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13995
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.