Загалом доволі непогані для вегетації рослин  погодні умови весни 2021 року із її поступовим підвищенням температур та регулярними опадами, ускладнюються декількома несприятливими факторами.

По-перше, спостерігаються ідеальні умови для розвитку хвороб за високої вологості та температури повітря від +10 до 17 градусів. Причому періодичні приморозки негативно впливають на посіви.

По-друге, майже щодоби спостерігається класична сприятлива ситуація для розвитку захворювань рослин, тобто, різниця поміж нічними та денними температурами повітря перевищує показник 12 і більше градусів.

У багатьох господарствах ситуація ускладнюється відомими факторами: куцою сівозміною, недостатнім внесенням мінеральних добрив, зокрема, мікроелементів, а також наявністю пожнивних решток на поверхні грунту та у верхніх його шарах.

У поєднанні із наведеними вище погодними умовами це суттєво загострює фітосанітарну ситуацію на полях. Наразі вона нагадує ситуацію, що склалася у західних областях України у травні 2019 року, де поля буквально заливало холодними дощами і не було змоги довгий час навіть зайти в поле обприскувачем та внести фунгіциди.

Ми на даний час поки не знаємо, якими складуться погодні умови у травні, але вже нині можемо констатувати, що квітень видався прохолодним та вологим. Звісно, що з одного боку – це чудово, якщо згадати посушливі умови березня-квітня минулого року. Та з іншого – гостро постає проблема із розвитком захворювань рослин.

Читайте також: Найпоширеніші шкідники ріпаку: особливості та заходи боротьби

Так, на тих посівах, де це поки що можливо, бажано пройтися ротаційними боронами, аби забрати зогнилу органіку. В тому числі на полях, де були посіяні кукурудза та соняшник. Заразом можна здійснити додаткове розпушення грунту та механічне знищення бур’янів.

Однак найбільш нагально необхідним є проведення фунгіцидного захисту як озимих культур, так і окремих ярих культур. Слід детально проаналізувати фітосанітарну ситуацію на озимій пшениці та озимому ріпаку і в разі потреби не пошкодувати витратитися на додаткову фунгіцидну обробку посівів. Навіть, якщо технологія захисту іде за заздалегідь узгодженим планом потрібно ще раз промоніторити стан рослин, оскільки за нинішньої погоди можуть трапитися непередбачені речі.

При цьому слід пам’ятати, що значну частину найпоширеніших захворювань рослин має сенс знешкоджувати перш за все превентивно, не очікуючи на їх прояви. Якщо впустити цей момент, то високого врожаю вже не буде, навіть якщо додатково вносити найдорожчі та найефективніші препарати. Тому бажано порадитися із спеціалістами-технологами щодо доцільності позачергового внесення фунгіциду.

Потрібно взяти до уваги те, що за умов помірних весняних температур розвиток рослин може відбуватися дещо повільніше, аніж зазвичай. Це включає в себе також інтенсивність та якість засвоєння кореневою системою рослин елементів живлення. В разі утруднення цього процесу стійкість рослин до стресових чинників буде істотно нижчою, в тому числі і опірність захворювань.

Читайте також: Аграрії перевіряють можливість вирощування артишоку на українських ланах

Відповідно, існує сенс поряд із внесенням фунгіцидного препарату підживити посіви ключовими мікроелементами та активними речовинами. Якщо вести мову про зернові культури, то це передусім мідь, молібден, марганець, цинк та ін. Також існує сенс додатково внести по листу швидкодоступні фосфоровмісні препарати.

Хороший результат з точки зору співвідношення ціни та вартості можуть забезпечити якісні гумінові препарати. Поєднання мікродобрив та органічних стимуляторів росту дозволить істотно підвищити стійкість рослин до захворювань.

Однак, звісно, головну увагу слід звернути на вибір фунгіциду та його правильне внесення. Краще обирати дво- чи трикомпонентні препарати, аби розширити спектр боротьби із захворюваннями. До того ж, сучасні фунгіциди володіють одночасною благотворною фізіологічною дією на рослини, що дасть змогу не лише захистити їх від хвороб, але й стимулювати вегетацію.

Важливе значення має правильне приготування робочих розчинів для внесення, а також вибір форсунок для найбільш ефективної обробки рослин. При цьому потрібно мати на увазі, що в середньому лише впродовж 7-10 днів із 30 днів у місяці складаються оптимальні умови для обприскування рослин. Тому якщо вони складаються буквально сьогодні-завтра, то цю нагоду впускати не варто.       

Інкубатори для яєць: як обрати

Інкубатори для яєць є ключовим елементом у процесі розведення птиці, що дозволяє контролювати...

Гірчиця приносить прибуток: досвід господарств

На Сумщині розширюють площі під гірчицею, яка не тільки економічно ефективна, а й є гарним...

Як правильно годувати свиней

Вирощувати свиней складніше, ніж вирощувати інших сільськогосподарських тварин, таких як велика...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

39011
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27617
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14527
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.