Включення до сівозміни сидеральних культур в Україні і досі, на жаль, є мало поширеним явищем. Причин цьому не бракує і серед основних – побоювання агровиробників щодо того, чи вистачить вологи сільгоспкультурам, а також – відсутність необхідних технологічних навичок та банальне небажання цим займатися в принципі.

Однак в Україні існують господарства, які можна сміливо назвати еталонними в плані застосування сидератів і що головне – напрацьована технологія істотно підвищує ефективність роботи, а разом з цим – рентабельність вирощування сільгоспкультур та природну родючість грунтів.

Серед таких господарств ми перш за все виділимо ТОВ «Агропрогрес Теребовля», розташоване в Тернопільській області, у якому обробляється понад 1000 гектар. Авторові свого часу пощастило декілька разів поспілкуватися із його керівниками і безпосередньо оглянути поля господарства.

Читати також: Як виростити 4 тонни соняшнику на 10 кг фосфору

Відразу наголосимо на тому, що в ТОВ «Агропрогрес Теребовля» вже багато років поспіль практикується не просто сівозміна із включенням сидератів, а… прямий висів сільгоспкультур в сидерати. І це забезпечує, без перебільшення, чудовий ефект.

Від самого початку свого заснування, згідно до рекомендацій європейського інвестора, керівники господарства цілковито відмовилися від обробітку грунту.  Натомість завдання розпушування грунту було покладено на посіви сидератів. Відтоді і дотепер на полях ТОВ «Агропрогрес Теребовля» висіваються сидеральні суміші, до складу яких входить до 6-7 культур із різними типами кореневої системи.

При цьому ключовим елементом технології є постійне покриття поверхні грунту рослинною масою.

Технологія догляду за грунтом тут має наступний вигляд. Відразу ж після збирання врожаю в полі висівається вже згадувана суміш сидеральних культур, до якої входить фацелія, вика, соняшник та ін., залежно від культури попередника.

При цьому, на відміну від традиційної практики поводження із сидератами, ця вся буйна рослинна маса не проорюється восени, а лишається в полі аж до весни. Звісно, що частина рослин взимку вимерзає, а те, що залишилося, за 10-14 днів до сівби знищується гліфосатом разом із бур’янами.

Слід звернути увагу, що власне бур’янів на такому полі, вкритому щільним сидеральним килимом, проростає вельми незначна кількість. Тому надалі особливих проблем із ними не виникає.

Відповідно, після зачистки поля, висівається основна культура. Після її збирання – знову поле вкривають сидерати.

Завдяки такому підходу справи у грунті постійно накопичується органічна речовина. У ньому зберігається волога, а земля лишається розпушеною, створюючи оптимальне середовище для розвитку сільгоспкультур. При цьому фактично не використовуються грунтові гербіциди та у мінімальній кількості вносяться мінеральні добрива. Разом із відмовою від обробітку грунту це істотно впливає на фінальну рентабельність роботи. При цьому в ТОВ «Агропрогрес Теребовля» стабільно отримують високі для регіону врожаї.

Читати також: Удобрення: рекомендації для сої

Однак керівництво господарство не обмежується цією, вже ідеально «відкатаною» технологією і дійшло до висіву так званих синергічних культур. Синергічні культури – це ті культури, що справляють позитивний вплив на сусідні культури. З цією метою використовується спеціальна сівалка, котра може провадити висів насіння трьох культур

Яскравим прикладом такого підходу є технологія вирощування озимого ріпаку, який восени сіється разом із… бобами. Взимку боби вимерзають і при цьому залишають після себе акумульований азот в грунті. Окрім цього, ця культура дозволяє захистити ріпак від цілої низки небезпечних шкідників, таких як різноманітні прихованохоботники, які просто не можуть знайти рапс і відкласти яйця. Це дає змогу істотно заощадити на інсектицидному захисті посівів ріпаку.

Аналогічний підхід діє і на посівах соняшнику, до якого підсівають гречку та інші медоносні культури. Це дозволяє оздоровити грунт, зберегти в ньому більшу кількість вологи, а також, що важливо, залучити комах-запилювачів, внаслідок чого можна підвищити врожайність основної культури – соняшнику, майже на третину. При цьому сидерати соняшнику не дуже заважають, оскільки набравши ріст, він їх затіняє у міжряддях.

Цікаво, що ТОВ «Агропрогрес Теребовля» також почали використовувати мікоризу на кукурудзі та соняшнику, отримавши після першого такого досвіду додатково понад 1 т/га кукурудзи та до 3 ц/га – соняшнику.

Як бачимо, технологія органічного спрямування у цьому господарства не така вже й складна, але ефективна і її ефективність зростає із кожним роком. Головне – почати працювати у цьому напрямку.

Як правильно вибрати високопоживні гібриди...

Для багатьох господарств у нинішніх скрутних умовах тваринництво стало якщо не «рятівною...

Важливість кормових добавок для свиней

Кормові добавки відіграють важливу роль у забезпеченні свиней необхідними поживними речовинами,...

Сучасні тенденції в сегменті розкидачів...

Розкидачі (або ж розподілювачі) гранульованих мінеральних добрив і нині є актуальними у...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

37859
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

26874
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

13997
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.