Фітофтора — рід грибоподібних протистів, що спричиняють хворобу фітофтороз, найчастіше уражає пасльонові культури, зокрема помідори. Фітофтора налічує понад 100 видів.

У другій половині літа, коли денна спека змінюється нічною прохолодою, заявляє про себе фітофтороз, або бура гниль (фітофтора). Вона щорічно забирає до 70% урожаю томатів. Збудник хвороби — найпростіший мікроскопічний гриб із неймовірною здатністю до розмноження.

Погодні умови, такі як періодичні опади, помірні температури повітря, їх коливання протягом доби, наявність роси — сприяють розвитку фітофторозу на томатах. Ця хвороба може уражувати томати в будь-яку фазу їх розвитку і, маючи високий коефіцієнт відновлення, здатна спричинити повну загибель плодів і пагонів.

Причини появи фітофторозу:

• близьке сусідство з картоплею. Обидві ці рослини належать до сімейства пасльонових. Якщо на картоплі з’явилася хвороба, то через пару тижнів вона пошкодить і томати. Не слід садити томати також поблизу баклажанів і фізалісу;
• загущеність посадок, через що відбувається погане провітрювання рослин;
• різкі перепади нічних і денних температур. У липні-серпні вдень ще спекотно, а вночі вже холодно;
• особливо небезпечна хвороба в дощовиту і прохолодну погоду. У посушливі роки хвороба прогресує набагато повільніше;
• підвищена вологість;
• надлишок азоту.

Хвороба проявляється у вигляді плям буро-сірого кольору різної форми на листках і стеблах. З нижнього боку листків у вологу погоду плями вкриваються білим нальотом. Крім листків і стебел фітофтороз уражує також плоди томатів, на яких утворюються темно-бурі плями. Уражені плоди через 1–2 тижні гниють. Втрати врожаю можуть бути дуже значущими.

Щоб запобігти ураженню фітофторозом, томати слід садити на добре освітлених і провітрюваних ділянках, до того ж вони не повинні розміщуватися у понижених місцях, де створюється сприятливий для хвороби мікроклімат, де постійно є рясні ранкові роси й зупиняється холодний потік повітря. А головне, слід уникати їх сусідства з іншими пасльоновими, насамперед із картоплею, дотримуватись сівозміни. Водночас у період вегетації слід своєчасно видаляти бур’яни, пожовкле і сухе листя. Також треба дбати про те, щоб нижні листки не торкалися землі. Регулярно видаляти незав’язані квітки (вони — одне з джерел інфекції) і все нижнє листя під плодами, що дозрівають. До середини липня на томатах мають бути тільки верхні листки над останньою гроною.

Читайте також: Дослідження реакції огірка на регульоване зрошення та мульчування

Не так схильні до хвороби кущі, посаджені в парниках, теплицях (де немає різких добових коливань температури).

Спори фітофторозу (та й інших фітопатогенних грибів) можуть «зберігатися» в ґрунті і на рослинних рештках десятиліттями, чекаючи сприятливих умов. Тому восени після збирання врожаю томатне та картопляне бадилля збирають і спалюють, а грядку глибоко перекопують. По можливості дотримуються сівозміни: не варто з року в рік вирощувати помідори на одній ділянці.

За появи перших ознак фітофторозу, посадки томатів обробляють одним із системних фунгіцидів — Інфініто 61 SC 687,5 к. с., Ридоміл Голд МЦ 68 WG, в. г., Метоксил, Квадріс 250 SC, к. с., Тайтл 50% в. г., Татту 55%, к. с. й іншими дозволеними препаратами в рекомендованих нормах унесення, що вказані на упакуваннях.

При захисті томатів від фітофторозу та інших хвороб, особливо за умов дощової погоди, важливо витримувати період захисної дії фунгіцидів і не допускати перерви в обприскуваннях. Обробітки системними препаратами проводять з інтервалом 12–14 днів, контактними — 8–10 днів. Останню перед збиранням врожаю обробку слід проводити препаратами із коротким терміном очікування — 5–8 днів.

Фітофтороз поширюється на насінні, рослинних рештках, у ґрунті, стінах теплиці, садовому інвентарі. У хворих рослин спостерігається почорніння пагонів, з’являються чорні плями на плодах, засихає й опадає листя. Найсильніше фітофтороз розвивається на ділянках із надмірним умістом вапна й на загущених посадках.

Захист від фітофторозу складний і не завжди результативний. Останнє часто пов’язано зі здатністю грибів, що спричиняють цю хворобу, звикати до засобів захисту рослин. Саме тому препарат, який застосовували кілька років поспіль, рано чи пізно може стати неефективним. Найкраще чергувати засоби захисту. Варто звертати увагу на діючі речовини засобів захисту, щоб уникнути резистентності (стійкості) в збудника хвороби.

Обробка помідорів від фітофторозу хімічними препаратами дає швидкий і надійний результат, проте небажано їх застосовувати на плодах, що дозрівають. У цьому випадку застосування фунгіциду слід припинити й застосовувати біофунгіциди. Після збирання врожаю обов’язково потрібно зібрати й спалити рештки рослин, а ґрунт перекопати.

Найнадійніший спосіб уникнути фітофтори — посадити нові ультраскоростиглі сорти й гібриди, що дають урожай в серпні. Від сходів до плодоношення проходить 85–90 днів. Є також сорти томатів відносно стійкі до фітофторозу.

Навіть якщо на томатах немає ознак фітофтори, потрібно робити профілактичне обприскування. Перше з них — через 14 днів після посадки розсади томатів на постійне місце.

Ольга ВЛАСОВАканд. с.-г. наук
Інститут захисту рослин НААН

Три врожаї картоплі за сезон

Це на практиці доводить завідувач Проблемної науково-дослідної лабораторії «Інститут проблем...

«Кредитний Коридор» від ADAMA: досвід...

Участь у програмі «Кредитний Коридор» від ADAMA дає змогу зберегти бізнес і розвивати...

Дослідження роботи ротаційної борони

Вплив швидкості руху ротаційної борони на якість роботи досліджували українські вчені протягом...

АгроТренди

Чорний горіх: види та технологія вирощування

38814
Чорний горіх, поки це дерево не стало у нас особливо популярною культурою. Чорний горіх є найближчим родичем такого відомого нам волоського горіха, який ми звикли вирощувати у себе на ділянках і...

Виробництво та перспективи чорного часнику

27516
Нещодавно український медійний простір сколихнула новина - виявляється у світі вже давно популярний чорний часник. Більше того, він вважається найсолодшим овочем. Відразу допитливі фермери почали...

Експерт розказав, скільки потрібно вкласти в гектар овочів

14438
Не секрет, що потенціал овочевої галузі в Україні далеко не реалізований. Ми і досі щороку імпортуємо десятки і сотні тисяч різноманітних овочів, починаючи із цибулі та часнику і закінчуючи...

Про нас

Сайт "Агрономія сьогодні" - агрономічний довідник для фермерів та агрономів. На нашому сайті ви знайдете інформацію про вирощування, підживлення та захист сільськогосподарських культур.
Маршала Гречка, 13
+38 (044) 494 09 52
office@agronomy.com.ua

Останні новини

Використання матеріалів

Використання матеріалів і новин із сайту видання «Агрономія Сьогодні» дозволяється лише за умови посилання на http://agronomy.com.ua/. Для новинних та інтернет-видань обов'язковим є пряме, відкрите для пошукових систем, гіперпосилання у першому абзаці на процитовану статтю чи новину.