
Кукурудза на краплинному зрошенні: чому це ефективно
- Деталі
- Статті
- 63
Вирощування «королеви полів» на краплинному зрошенні для українських реалій – це швидше, виняток. В кращому разі кукурудзу додатково поливають за допомогою дощувальних установок, що теж добре. Але об’єктивні результати доводять, що саме краплинне зрошення може забезпечити максимальну економічну віддачу і, до того ж, як виявляється, знизити хімічне навантаження на грунт.
Свого часу ми мали змогу відвідати декілька господарств на півдні Україні, де кукурудза вирощується якраз на «краплі». Досить сказати, що там, де технологія доведена до ідеалу, цілком реально отримувати по 14-15 т/га із вологістю зерна, близькою до оптимальної. Наразі з’явилося чергове науково обґрунтоване дослідження, присвячене перевагам такого підходу.
Так, кукурудза, вирощена за допомогою краплинного зрошення, спричиняє менший вплив на навколишнє середовище та сприяє оптимальному землекористуванню в порівнянні із методами зрошення затопленням та дощуванням. Про це свідчать висновки дослідження, опублікованого Cycle Analysis (LCA) 1 червня.
Результати LCA кукурудзи Netafim, проведеного EcoChain у 2020 році, вказують, що краплинне зрошення є якіснішим методом, ніж зрошення затопленням або дощуванням, з погляду мінімізації негативного впливу на навколишнє середовище та оптимізації врожайності, заявила ізраїльська компанія Netafim.
Основні моменти дослідження:
• Кукурудза, вирощена за допомогою краплинного зрошення, виділяє на 53% менше викидів вуглецю в порівнянні з кукурудзою, що зрошується затопленням, і на 39% менше викидів вуглецю в порівнянні з дощуванням.
• Кукурудза з краплинним зрошенням вимагає на 24% менше добрив, аніж при вирощуванні із затопленим зрошенням, і майже на 17% менше добрив, ніж при вирощуванні кукурудзи з дощувальними установками.
• Кукурудза з краплинним зрошенням дає на 45% більше врожаю, порівняно із затопленням та на 23% більше порівняно з дощуванням.
• Крім кукурудзи, Netafim заявила, що рис, вирощений з використанням технології краплинного зрошення, перевершує за продуктивністю традиційне вирощування рису-сирцю, використовує на 70% менше води і знижує викиди метану майже до нуля.
Тобто, можна вести мову про те, що умовних 50 гектарів кукурудзи на зрошенні є більш економічно ефективними, аніж 100 га на дощуванні чи набагато більша площа взагалі без зрошення. Особливо ж це може бути цінним якраз для посушливих регіонів України, де, по-перше, відчувається нестача води, а, по-друге, вирощується зерно із відносно низькою вологістю. Останнє дає змоги заощадити істотні кошти на сушінні та логістиці зібраного врожаю.
Читайте також: На що слід звернути увагу, обираючи технології вирощування кукурудзи у новому сезоні
Звісно, що налагодження крапельного зрошення в господарстві – завдання не найпростіше та потребує відчутних фінансових вкладень. Однак, за нормальних умов із експортом зерна, така технологія на кукурудзі може дуже швидко себе окупити.
Тому будемо сподіватися, що найближчим часом Україна поверне контроль над своїми морськими портами та торгівельними маршрутами морем, і вітчизняні фермери продовжать вдосконалювати технологію вирощування сільгоспкультур, в тому чилс і і кукурудзи.